Všetko o pracovnom dni a pracovnom týždni v Rakúsku

Čo je považované za normálny pracovný týždeň v Rakúsku, o koľko môže byť predĺžený pracovný deň, čo je to Arbeitsbereitschaft? O tomto sa dozviete v tomto článku.

O nadčasoch, dovolenke a ďalších aspektoch pracovného času sa dozviete v ďalších článkoch.

Čo to znamená normálny pracovný týždeň v Rakúsku?

Normálny pracovný týždeň v Rakúsku je považovaný za 8 hodín denne, a teda 40 hodín týždenne.

Normálny pracovný deň môže trvať aj 10 hodín, pričom však nie je prekročených 40 hodín týždenne.

V niektorých kolektívnych zmluvách (Kollektivverträge) môže byť uvedený aj kratší pracovný týždeň.


Štvordňový pracovný týždeň

Pomerne rozšírený je v Rakúsku 4-dňový pracovný týždeň. V takom prípade môže bežný pracovný deň trvať aj 10 hodín, zatiaľ čo ďalšie tri dni nemusíte vôbec pracovať.

Avšak 4-denný pracovný týždeň je zakázaný v stavebníctve.

Voľné dni medzi štátnym sviatkom a víkendom

Pokiaľ spoločnosť nepracuje v dňoch medzi štátnymi sviatkami a víkendom (napríklad sviatok vychádza na stredu, spoločnosť nepracuje ani vo štvrtok a piatok, to sa nazýva Fenstertage), tak vynechané pracovné hodiny (v danom prípade dva pracovné dni alebo 16 hodín), môžu byť rozdelené (odpracované) počas budúcich týždňov. Napríklad budete pracovať o hodinu dlhšie počas nasledujúcich 16 pracovných dní. Avšak nemôžete zabúdať na to, že nemôžete pracovať viac ako 10 hodín denne.

Práca na smeny

Pokiaľ pracujete v práci na smeny (Schichtarbeit), tak váš pracovný týždeň musí byť stále v priemere 40 hodín (alebo menej, pokiaľ je to tak uvedené v kolektívnej zmluve).

Pri práce na smeny môže byť každodenné maximum 9 pracovných hodín.

Pripravenosť na výplň práce

Pojem Arbeitsbereitschaft znamená, že zamestnanec sa nachádza na pracovnom mieste a je pripravený k vykonávaniu svojich pracovných povinností, avšak môže počas nejakého obdobia nepracovať. Jedná sa napríklad o také zamestnania, ako sú pracovníci SBS alebo vodiči, čakajúci na svoju jazdu.

Celý čas, počas ktorého sa nachádzajú na pracovnom mieste a čakajú na úlohu, sa počíta za pracovný čas.

V niektorých prípadoch môže byť pracovný deň takéhoto zamestnanca predĺžený až do 12 hodín, a pracovný týždeň do 60 hodín. Je to možné vtedy, kedy čakanie na úlohu tvorí min. 1/3 celého pracovného času zamestnanca. Na to je však potrebný súhlas v kolektívnej zmluve alebo od pracovnej komisie (Betriebsrat).

Mimochodom, pokiaľ musí zamestnanec v pohotovostnom režime neustále pozerať na elektronický monitor alebo obrazovku, tak sa to považuje za pracovný čas. V takom prípade nemôže byť pracovný týždeň predĺžený.


Flexibilný pracovný deň

Pri flexibilnom pracovnom dni (Gleitzeit) sa môže začiatok a koniec pracovného dňa líšiť.

Na takýto pracovný plán sa stanovuje najskorší čas začiatku práce a posledná hodina pracovného dňa, avšak v prípade, že niektoré dni alebo časové obdobia pracovného času su vo zafixovanom čase (Blockzeit), musí to byť uvedené v pracovnej zmluve.

Dĺžka flexibilného pracovného dňa môže byť až 10 hodín.

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup