8% pracujúcich obyvateľov Rakúska žije na hranici chudoby

297 tisíc obyvateľov Rakúska, čo predstavuje 8% z celkového počtu pracujúcich ľudí v krajine, dostáva za svoju prácu minimálnu mzdu a nachádza sa na hranici chudoby.


Tieto údaje s odkazom na ministra práce a sociálnych ochrany Rakúska Aloisa Stögera vydanie Der Standard.

Podľa slov Stögera celoeurópske štatistiky ukazujú, že v súčasnej dobe až 8% z pracujúceho obyvateľstva v Rakúsku dostáva za svoju prácu mzdy, ktoré im neposkytujú dôstojný život.

Pritom len 182 tisíc z nich má rakúske občianstvo, a zvyšok sú prisťahovalci,.

Minister tiež dodal, že najviac sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva z hľadiska zamestnanosti sú osamelí rodičia a rodiny s štyrmi deťmi.

Štatistika tiež ukázala, že osoby so vysokoškolským a odborným vzdelaním spadajú do danej kategórie dvakrát menej často ako osoby so stredoškolským vzdelaním.

Od roku 2008 sa počet Rakúšanov s minimálnou mzdou pohyboval od 7,2% do 8,5%.

Podľa hodnotenia rakúskych ekonómov minimálna úroveň mzdy pre jednu osobu dosahuje €1163 mesačne, pre rodiny s dvoma deťmi €2442 mesačne.

V mnohých krajinách Európskej únie sú oveľa horšie podmienky a aj mzdy. Napríklad v Rumunsku žije na pokraji chudoby až 20% ekonomicky aktívneho obyvateľstva Rumunska a v krajinách ako Španielsko, Grécko a Portugalsko nemá veľa ľudí v produktívnom veku ani prácu.


Foto: Vienna Luca Sartoni

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup