Ako vybaviť rodičovské príspevky v Rakúsku

Nárok na rodičovský príspevok (Familienbeihilfe) majú tí rodičia, ktorí majú trvalý pobyt v Rakúsku spolu so svojim dieťaťom alebo deťmi, alebo pokiaľ žije dieťa v Rakúsku oddelene, avšak finančne ho zabezpečujú rodičia.


Pokiaľ žije dieťa s oboma rodičmi, dávka sa zvyčajne vypláca na účet matky. Aby ste vybavili príspevok na otca, je potrebné dokázať napríklad to, že sa otec stará o chod domácnosti.

Príspevok sa dá vybaviť kedykoľvek. Pokiaľ ste z nejakého dôvodu nepožiadali o príspevky hneď po narodení dieťaťa, tak po vybavení príspevkov vám bude vyplatené aj za vynechané obdobie, avšak maximálne do 5 rokov (retrospektívna platba).

Žiadosť na získanie príspevku musíte podať na daňovom úrade (Wohnsitzfinanzamt).

Od 1. mája 2015 roku sú údaje o deťoch narodených v Rakúsku automaticky presunuté na daňový úrad a rodičia takých detí nemusia podávať vôbec žiadne žiadosti a získavajú rodičovské príspevky automaticky.

Vyplácanie rodičovských príspevkov sa spustí automaticky, pokiaľ nie sú potrebné nejaké ďalšie údaje o rodičoch.

Vy len dostanete informačný list s rozhodnutím o začiatku vyplácania rodičovských príspevkov.

S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť upresniť svoje bankové údaje pred tým, ako vám na účet príde prvá platba.

V prípade, že rozhodnutie o vyplácaní príspevku nebolo prijaté automaticky, budete musieť podať príslušnú žiadosť – osobne alebo online.

Cudzinci, vrátane občanov iných členských krajín Európskej únie musia k žiadosti priložiť potvrdenie legálneho pobytu v Rakúsku Môže to byť rakúska ID karta alebo registračný certifikát.

Podanie žiadosti o vydanie rodičovských prídavkov je zadarmo.

Na získanie daňovej úľavy (Kinderabsetzbetrag) a školský príspevok (Schulstartgeld), ktorý sa vypláca v septembri nie je potrebné podávať žiadne ďalšie žiadosti.

Nájsť svoje oddelenie daňového úradu môžete TU a podať žiadosť online môžete TU.

Rodičovské prídavky v Rakúsku (Familienbeihilfe)

O tom, aká je v Rakúsku výška rodičovského príspevku, o akú sumu sa zvyšuje rodičovský príspevok v závislosti od počtu detí a ako sa vyplácaju tieto príspevky sa dočítate TU.

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup