Materské príspevky v Rakúsku

Ako dlho trvá v Rakúsku materská dovolenka, ako sa vypočítava výška materských príspevkov a na príspevok v akej výške majú nárok matky s deťmi s malým vekovým rozdielom medzi nimi.

Ako dlho trvá materská dovolenka v Rakúsku?

Ženy, ktoré pracujú ako zamestnankyne alebo na voľnej nohe ako freelance (freie Dienstnehmerinnen), majú právo na materské príspevky (Wochengeld), ktoré sú vyplácané 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode.

Pokiaľ nastane pôrod predčasne, tak príspevok je prevedený na obdobie po pôrode, to znamená, že spolu budú mocť ženy vždy možnosť poberať tento príspevok 16 týždňov.

V prípade narodenia nedonoseného dieťaťa (do 37 týždňov), narodenia dvojčiat/trojčiat alebo v prípade cisárskeho rezu má žena nárok na materský príspevok po dobu 12 týždňov po pôrode.

Pokiaľ tehotná žena zo zdravotných dôvodov nemôže pracovať (má potvrdenie od doktora), tak materský príspevok sa vypláca počas tohto obdobia, kedy tehotná žena nepracuje, a tiež počas 8 týždňov po pôrode.

Ako sa vypočítava výška materského príspevku v Rakúsku?

Výška príspevku bude rovná priemernej čistej mzde, ktorú ste dostávali počas posledných troch mesiacov pred materskou dovolenkou. Pri výpočte mzdy sa berú do úvahy aj bonusy a – 13-ty a 14-ty plat.

Pokiaľ ste pracovali na krátkodobú pracovnú zmluvu alebo ste mali nízky plat Geringfügig Beschäftigte (krátkodobé zmluvy alebo s nízkym platom) a platili príspevky do sociálneho zabezpečenia samé, výška materského príspevku od štátu je vo výške 8,91 eur na deň (nová výška príspevku od roku 2016).

Pokiaľ poberáte príspevky v nezamestnanosti, tak materský príspevok bude dosahovať 180% z príspevku v nezamestnanosti.

Pre rodičov detí s malým vekovým rozdielom

Pokiaľ poberáte príspevok na staršie dieťa (Kinderbetreuungsgeld) a mali ste právo na materské príspevky počas predchádzajúceho tehotenstva, tak získate materské príspevky aj počas druhého tehotenstva.
V takom prípade sa výška materských príspevkov vypočítava nasledujúcim spôsobom. Pri príspevku na dieťa, ktorý závisí od príjmu (Einkommensabhängigen Kinderbetreuungsgeld) materský príspevok tvorí 125% od príspevku na dieťa. Pri fixnej výške príspevku na dieťa (Pauschalmodellen) materský príspevok bude vo výške 26,15 eur denne.

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup