Mutter-Kind Pass a povinné prehliadky počas tehotenstva v Rakúsku

Čo je to Mutter-Kind Pass, môžu dostať túto brožúru aj ženy, ktoré nie sú občianky Rakúska? Aký je rozpis zdravotných prehliadok pri tehotenstve v Rakúsku a môžu byť tieto prehliadky absolvované v inej krajine?

Čo je to Mutter-Kind Pass?

Mutter-Kind Pass – brožúra (materský pas), ktorá sa vydáva tehotnej žene a v ktorej je zaznamenaný priebeh tehotenstva, vykonané analýzy a vyšetrenia.

Mutter-Kind Pass môže dostať každá tehotná žena, dokonca aj keď nie je občanom Rakúska.


Vydáva sa pri prvej návšteve gynekológa po tom, ako ste zistili, že ste tehotná.
Vydávať Mutter-Kind Pass môže gynekológ, praktický lekár (Allgemeinmediziner), ambulancia (Ambulatorien), ženská konzultácia(Schwangerenberatungsstellen) alebo ambulancia pôrodnice (Ambulanzen von Entbindungsabteilungen).

Vydanie tohto “materského pasu” je zadarmo.

Zdravotné prehliadky počas tehotenstva v Rakúsku

Zdravotné prehliadky počas tehotenstva sú zadarmo v takom prípade, že navštevujete doktora Vertragsärztinnen/Vertragsärzten – to znamená u lekára, pracujúceho na zmluvu s poisťovňou.

Pokiaľ ste otehotneli počas života v zahraničí, a potom ste sa presťahovali do Rakúska na trvalý pobyt, tak prehliadky v zahraničí sa počítajú v takom prípade, pokiaľ prehliadky a ich rozpis sú v súlade s rakúskymi požiadavkami (uvidíte nižšie). Prečo je to také dôležité? Pretože na získanie detských príspevkov (Kinderbetreuungsgeld) musíte vy a vaše dieťa prejsť počas tehotenstva päť povinných prehliadok a päť po pôrode. Päť prehliadok po pôrode musíte absolvovať počas prvých 14 mesiacov života dieťaťa. V inom prípade môže byť výška príspevkov znížená o polovicu.

Takže, pokiaľ ste sa ešte nepresťahovali do Rakúska a už ste tehotná a plánujete žiť v Rakúsku po narodení dieťaťa – vopred sa postarajte , aby prehliadky vo vašej domovine boli v súlade s rakúskymi pravidlami. Zoberte si lekársku správu o každej prehliadke dieťaťa v zahraničí. Je možné, že budete musieť dokonca urobiť overený preklad lekárskych správ.

Rozpis prehliadok tehotných žien v Rakúsku

1. 16-ty týždeň
Krvný test (krvná skupina, hemoglobín a hematokrit, analýza toxoplazmózy, na ružienku, syfilis (Luesinfektion) a HIV).
Prehľad o zdravotnej histórii ženy a prieskum rizikových faktorov.
Prehliadka u gynekológa.
2. 17-20-ty týždeň
Prehliadka u gynekológa.
3. 25-28-y týždeň
Krvný test (hematokrit, hemoglobín, hepatitída B).
Glukózový tolerančný test.
Prehliadka u gynekológa.
4. 30-34-ty týždeň
Prehliadka u gynekológa.
5. 35-38-y týždeň
Prehliadka u gynekológa.

Okrem toho sa odporúča prejsť tri ultrazvukové vyšetrenia:

1. 8 – 12 týždeň
2. 18 – 22 týždeň
3. 30 – 34 týždeň
Ultrazvukové vyšetrenie sa odporúča a nie je vyžadované.

Počas tehotenstva medzi 18 a 22 týždňami má tehotná žena právo na jednu konzultáciu s pôrodnou asistentkou zadarmo. Na konzultácii môže klásť otázky o pôrode, období po pôrode, kŕmení a obnove zdravia po pôrode. Táto konzultácia je tiež nepovinná, ale odporúča sa.

Po pôrode je povinných päť prehliadok dieťaťa, ktoré sa tiež vykonávajú podľa stanoveného rozpisu. Bez nich nebudete mať právo na Kinderbetreuungsgeld.

Užitočné odkazy:

Informácia o Mutter-Kind Pass na štátnom portály zdravotníctva nájdete TU.
Zákon, v ktorom je špecifikovaných päť povinných kontrol pre tehotné ženy nájdete TU.
Stránka, na ktorej si môžete pozrieť zoznam pôrodných asistentiek v Rakúsku – mimochodom tu môžete nájsť pôrodné asistentky so znalosťami cudzích jazykov, a teda českým a slovenským. Stránku nájdete TU.


Foto: scottpartee

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup