Ako ušetriť v Rakúsku na bežných výdavkoch?

Život v Rakúsku môže byť veľmi výhodný, pokiaľ rozumne pristúpite ku každodenným výdavkom a nákupom bežných vecí. Dobré mzdy a štedré príspevky a dávky (napríklad rodinné) dávajú ľuďom žijúcim v Rakúsku možnosť zabezpečiť rodine slušný príjem avšak ako šetrnou formou míňať zarobené peniaze? Pozrime sa bližšie na to, čo robia samotní Rakúšania.

1. Šetrenie na komunálnych platbách, hypotéke a poistnom

Z tohto dôvodu jestvuje špeciálna služba durchblicker.at, ktorá porovnáva tarify. Túto službu používajú veľmi aktívne aj samotní Rakúšania. Prečo preplácať poskytovateľom služieb, poisťovniam a banke? Podrobnejšie sa dočítate o tejto službe a o sumách, ktoré môžete ušetriť, v našom článku: Ako ušetriť v Rakúsku na poistnom, hypotéke a komunálnych platbách?

2. Willhaben.at

Túto stránku s inzerátmi pozná každý, kto žije v Rakúsku. Tu si môžete kúpiť doslova všetky veci do domácnosti, nábytok, hračky, elektroniku a techniku za symbolickú cenu. Pravdou však je, že tie najlákavejšie ponuky miznú veľmi rýchlo, a preto musíte hneď reagovať na inzeráty, ktoré sa vám zapáčili.

3. Sociálne obchody

Pre rodiny s nízkym (podľa rakúskych noriem) príjmom fungujú sociálne obchody – supermarkety, kde môžete nakúpiť tovary za veľmi nízke ceny. Zvyčajne sa tu predávajú tovary tesne pred vypršaním doby trvanlivosti, ale nájdu sa tu aj normálne tovary za veľmi nízke ceny. O týchto obchodoch sa môžete podrobne dočítať v tomto článku: Sociálne obchody v Rakúsku – príležitosť maximálne ušetriť na jedle

4. Zákaznícke karty

A samozrejme, nezabúdajte na zákaznícke karty v rôznych obchodoch – od supermarketov až po obchody s oblečením, kozmetikou a bytovými doplnkami.

5. Zjednávanie ceny

V Rakúsku je množstvo malých obchodov a stánkov, kde sám majiteľ predáva svoje tovary. V takýchto obchodíkoch môžete často zjednávať a znížiť cenu.

Naša rada je, že pokiaľ zjednávate cenu s Rakúšanom, snažte sa mu uviesť racionálne argumenty: napríklad, že ste videli taký istý tovar v internetovom obchode za omnoho nižšiu cenu alebo že obal tovaru nie je v ideálnom stave a je poškodený. Veľmi často vám vyjde majiteľ obchodu v ústrety a zníži cenu o 5-10 percent. To isté sa týka drobných služieb ako je oprava obuvi alebo odevu.

6. Blšie trhy

Blšie trhy v Rakúsku priťahujú nielen miestnych obyvateľov, ale aj turistov. Veľmi často sa na blších trhoch dajú kúpiť knihy a malé predmety do interiéru. Práve na tomto mieste môžete nájsť niečo neobyčajné a originálne do svojho bytu. Na tomto odkaze nájdete rozpis najbližších blších trhoch vo Viedni: flohmarkt.at


Foto: Luca Sartoni

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup