Sociálne obchody v Rakúsku – príležitosť maximálne ušetriť na jedle

Pokiaľ sa situácia dočasne zloží tak, že máte nízke príjmy, tak vám na pomoc prídu sociálne obchody – Sozialmärkte.


Jedná sa o špeciálne obchody pre ľudí s nízkymi príjmami, kde sa predávajú obyčajné tovary – od zeleniny a mlieka až po obilniny a cestoviny – záručná doba týchto tovarov je tesne pred vypršaním. Tiež sa v týchto obchodoch môžu predávať tovary v poškodenom obale.

Treba poznamenať, že dátum, ktorý je uvedený na obale, označuje posledný deň predaja, a na budúci deň sa produkt nemusí hneď stať jedom. Samozrejme s mäsom alebo rybou po dobe trvanlivosti by ste nemali radšej nikdy experimentovať, avšak také tovary ako je maslo, chlieb, cestoviny a mnohé ďalšie môžete bezpečne kúpiť.

Prísť do sociálneho obchodu sa radí buď k otvoreniu (kedy je ešte veľa tovarov) alebo k záverečnej, kedy sa objavujú nové tovary na ďalší deň.

Samozrejme, nákup v takom obchode nebude taký pohodlný a relaxačný ako v bežnom supermarkete, pretože návštevníci sa snažia uchytiť čo najlukratívnejšie tovary a môžu tu vzniknúť strkanice a rady.

Kto môže nakupovať v sociálnych obchodoch v Rakúsku?

Aby ste mohli robiť nákupy v takomto obchode, musíte sa vopred zaregistrovať, t.j. dokázať, že máte naozaj nízky príjem.

Každá sieť obchodov môže požadovať inú sadu dokumentov, avšak celkový zoznam vyzerá približne takto:

– Meldezettel (registrácia miesta pobytu)

– Potvrdenie o príjme všetkých dospelých členov rodiny

– Pas alebo ID-karta

Napríklad sieť sociálnych supermarketov SOMA registruje obyvateľov Viedne s netto príjmom nižším ako 1161 eur mesačne pri 12 mzdách alebo 995 eur mesačne pri 14-tich mzdách.

V každom obchode sú svoje požiadavky na príjem zákazníkov. Celý zoznam sociálnych obchodov Viedne v slovenskom jazyku môžete nájsť TU.

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup