Nemecké fondy hrozia Británii blokádou a vstúpenie z EÚ môže stáť krajinu až 300 miliárd eur

Nemecké výskumné fondy hrozia Británii blokádou. Nemecký fond Bertelsmann Foundation očakáva závažné dôsledky referenda po vystúpení Veľkej Británie z EÚ.


Následky si ponesú všetci “Aj celá Európa, a bolestivo pocítia dôsledky samotní Briti”, povedal v sobotu, 25. júna, vedúci ekonomického odvetvia fondu Andreas Essler. Podľa jeho slov, Brexit môže priviesť k ohraničeniu exportu, zmenšeniu investícii a zníženiu príťažlivosti krajiny v očiach európskych ekonomických partnerov.

Podľa predbežných odhadov expertov dosiahnú straty Veľkej Británie v dôsledku vystúpenia z EÚ do roku 2030 viac ako 300 miliárd eur.

Okrem toho, v prípade úplnej trhovej izolácie Spojeného kráľovstva, nemecký obchod, podotýkajú vo fondoch, stratí tiež 55 miliárd eur.

Nemecký inštitút ekonomických výskumov v Berlíne vyzval, aby sa nedávali Londýnu žiadne ústupky po výsledkoch referenda v Británii. Podľa slov vedenia fondov Marcela Fratzschera “Nie je v záujme Európanov – ponúkať Britom výhodnú ponuku”. Podľa jeho názoru, podobná politika vyvolá neželateľné precedensy v rámci EÚ.

Pokiaľ nastane negatívny scenár, ktorý opisujú v štúdii experti Fondu Bertelsmanna, Veľká Británia bude do značnej miery izolovaná a jej inovačný potenciál a finančný sektor budú oslabené.

Pri priaznivejšom výsledku sa hovorí v štúdii o tom, že krajina stratí nie 300 miliárd, ale len 14 miliárd do roku 2030, a teda za 14 rokov.

HDP Veľkej Británie, vrátane Škótska, dosiahlo v 2015 roku 2,7 triliónu eur. Takým spôsobom, dokonca aj prípade toho najhoršieho prípadu ekonomickej blokády Veľkej Británie, ku ktorej vyzýva Nemecký inštitút ekonomického výskumu, Británia stratí len 11,1% HDP za 14 rokov, čo je menej ako 1% ročne.

Nakoľko nemecký automobilový priemysel nezvládne takú ranu, ako zažili po zrútení vývozu do Ruska a poklesu vývozu do Číny, žiadna blokáda nebude, a reálne bude stáť vystúpenie z Európskej únie Britov približne 14 miliárd eur za 14 rokov, a teda 1 miliardu ročne, čo predstavuje 0,4% HDP ročne.


Foto: Ronna Porter

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup