May a Merkel sa dohodli na rozumnom Brexite

Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie musí byť “riadnym a rozumným” procesom, povedala britská premiérka Theresa May na tlačovej konferencii v Berlíne po rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel.


Ako už bolo niekoľkokrát povedané, proces vystúpenia Británie z Únie sa nezačne skôr ako v roku 2017.

Podľa slov britskej premiérky May, cieľom Británie pri vystúpení z EÚ bude zachovanie “blízkych ekonomických vzťahov” s Úniou.

“Budeme potrebovať nejaký čas, aby sme rozhodli o princípoch a našich cieľoch pred tým, ako začneme formálne rokovania”, povedala May, ktorá zdôraznila, že proces oddelenia sa od EÚ musí byť maximálne jasný a držať sa jasne stanovených pravidiel.

Angela Merkel povedala, že obe strany sa usilujú o “najlepší výsledok pre Britániu”, avšak poradila britskej vláde, aby rýchlejšie stanovila konkrétny časový rámec vystúpenia.

“Británia nechce, aby sa situácii ocitla na mŕtvom bode, Nemecko a Európska únia to tiež nechcú”, dodala Merkel.
Merkel je zároveň presvedčená, že sa situáciu podarí vyriešiť “v duchu priateľstva a jednoty”, ktorá charakterizuje britsko-nemecké vzťahy.

V stredu sa Británia vzdala predsedníctva v Európskej rade, čo sa môže považovať za ústretový krok britskej vlády.

Theresa May a iní členovia britských úradov povedali, že článok 50 Lisabonskej zmluvy nebude tento rok aktivovaný a oficiálny proces vystúpenia krajiny z Európskej únie je na pláne na začiatok budúceho roku.

Británia môže formálne začať proces vystúpenia buď písomne alebo ústne. V EÚ odmietajú vedenie rokovaní o vystúpení Británie z EÚ pred tým, ako bude podaná oficiálna žiadosť.

Okrem toho priniesla Theresa May Angele Merkel darček k jej narodeninám.

Čo priniesla britská premiérka Angele Merkel?
Knihu o turistike plnú fotografii krásnej britskej prírody a národných parkov.
Premiérka napísala do knihy vlastnoručne blahoželanie k narodeninám nemeckej kancelárke.


Foto: Number 10

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup