Lídri Talianska, Francúzska a Nemecka diskutovali v trojici o budúcnosti EÚ bez Británie

Hlavní predstavitelia troch európskych krajín – premiér Talianska Matteo Renzi, nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Francois Hollande sa stretli 22. augusta na mini summite na talianskom ostrove Ventotene. Samozrejme sa hovorilo o budúcnosti Európskej únie po Brexite.


Francúzsky prezident varoval o možnej fragmentácii a rozdelení Európskej únie v budúcnosti – po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Podľa jeho slov, teraz sú na záchranu Európskej únie dôležité tri veci: spolupráca v oblasti bezpečnosti a boja proti terorizmu, stimulovanie súkromných a verejných investícii a pomoc mladým ľuďom nájsť si prácu.

Na druhej strane Angela Merkel hovorila veľa o potrebe posilniť spoluprácu v otázke bezpečnosti a obrany, a tiež o potrebe zintenzívniť zdroje európskej rozviedky. Predtým Merkel povedala, že ľutuje “nezvratné” rozhodnutie britského národa. Avšak teraz, keď sa to už stalo, Európska únia bude musieť rokovať s prihliadnutím na svoje vlastné záujmy.

Najoptimistickejší bol Matteo Renzi, ktorý povedal, že Brexit vôbec neznamená koniec Európskej únie.

Po stretnutí v Taliansku cestovala Angela Merkel do Estónska, Česka a Poľska na ďalšie stretnutia a návštevy, ktoré sa týkajú otázok stratégie po Brexite.

Vo formálnejšom prostredí budú otázky budúcnosti Európskej únie bez Veľkej Británie prerokované na summite EÚ 16. septembra v Bratislave.


Foto: Palazzo Chigi

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup