Druhý prípad ochorenia MERS bol zaznamenaný v Rakúsku

Podľa správy WHO bol v Rakúsku zaznamenaný druhý prípad respiračného ochorenia MERS.


Toto ochorenie pochádza z Blízkeho východu.

U 67-ročného muža zo Saudskej Arábie, ktorý prišiel do Viedne 4. septembra 2016 boli zaznamenané symptómy ochorenia 6. septembra.

Medzi symptómy patrí vysoká horúčka a kašeľ.

Pacient bol hospitalizovaný s ťažkým zápalom pľúc 7. septembra a v súčasnosti je v nemocnici izolácii v kritickom stave.

Viedenské laboratórium 8. septembra potvrdilo, že sa jedná o ochorenie MERS.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je vírusové respiračné ochorenie spôsobené vírusom MERS-CoV (koronavírus).
Zdroj nákazy ako aj spôsob prenosu na človeka je stále v štádiu skúmania. Doterajšie vedecké analýzy však naznačujú, že zdrojom nákazy sú jednohrbé ťavy. Z druhej strany WHO pripúšťa, že ochorenie sa môže prenášať aj z ľudí na ľudí.

Pacient s ochorením MERS je v Saudskej Arábii chovateľom tiav.

Prvý prípad MERS-CoV bol v alpskej krajine zaznamenaný 30. septembra 2014 roku. Najviac prípadov ochorenia MERS sa vyskytuje v krajinách Blízkeho Východu – Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Egypt, Jemen, Libanon a Irán. V tejto oblasti bolo k 10. júnu 2015 zaznamenaných 1 155 prípadov, z ktorých 479 ochoreniu podľahlo. V Európe bolo hlásených 15 prípadov a to v Turecku, Rakúsku, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Grécku a Holandsku.

Pri návšteve exotických krajín by sa mali ľudia vyhnúť blízkemu kontaktu so zvieratami, obzvlášť ťavami. Nákaza môže striehnuť na trhoch, farmách, stodolách v oblastiach, kde je vírus rozšírený.

Základné hygienické opatrenie ako umytie rúk pred a po dotyku živočíchov a vyhnutie sa kontaktu s chorými zvieratami musia turisti v krajinách, kde je rozšírené ochorenie vždy dodržať. Ľudia by tiež nemali piť nepreverené mlieko, ťaví moč alebo slabo prepečené mäso.

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup