Fico pohrozil Británii vetovaním dohody o Brexite

Slovenský premiér Róbert Fico uviedol, že Slovensko je pripravené vetovať akúkoľvek dohodu týkajúcu sa vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie, pokiaľ nebude zaručovať zachovanie práv občanov Únie, žijúcich a pracujúcich na britskom ostrove.


V rozhovore pre Reuters Robert Fico podotkol, že on, a tiež predstavitelia Maďarska, Poľska a Česka (krajiny Vyšehrádskej 4) budú spolu zachovávať k tejto otázke nekompromisný postoj.

Avšak veľvyslanec Česka v Británii Libor Sečka v rozhovore pre BBC poznamenal, že slová slovenského premiéra netreba brať ako oficiálne vyhlásenie Vyšehradskej skupiny.

Na neformálnom summite hlavných predstaviteľov 27 členských štátov EÚ v Bratislave sa krajiny dohodli že o pol roka bude predložený podrobný plán pre rozvoj Únie s braním ohľadu na vystúpenie Británie. Tento summit sa konal bez účasti Veľkej Británie

Pred začiatkom stretnutia nemecká kancelárka Angela Merkel označila novú situáciu v ktorej sa ocitla EÚ po referende o Brexite za kritickú.

Začiatkom septembra vicepremiér Ruska Arkadij Dvorkovič povedal v rozhovore pre BBC, že Brexit už oslabil Európu a pridal jej do budúcnosti ešte viac neistoty.

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup