V nemocniciach NHS môžu požiadať o predloženie pasu pred poskytnutím ošetrenia

V boji s takzvaným “medicínskym turizmom” môžu začať v britských nemocniciach požadovať od pacientov dva dokumenty (vrátane pasu), ktoré potvrdia ich totožnosť a právo na bezplatnú liečbu.


Už čoskoro môžu začať pacienti nemocníc v krajine nosiť so sebou pas a ešte jeden doklad, ktorý preukáže ich totožnosť.

Začiatkom týždňa sa o tomto návrhu diskutovalo v britskom parlamente a niektorí poslanci ho označili za kontroverzný.

Znamenalo by to, že všetci, Angličania, Škóti, a tiež prisťahovalci z rôznych kútov sveta by museli preukázať svoju totožnosť dvoma dokumentami pred tým, ako by sa dostali na operáciu, testy alebo napríklad ošetrenie ku chirurgovi.

Podobná metóda kontroly už bola zavedená v jednej z nemocníc v Petrborough, ktorá lieči vysoký počet prisťahovalcov.
Podľa názoru štátnych úradníkov tento prístup presahuje rámec etiky zdravotníctva, avšak umožní výrazne znížiť výdavky NHS na liečbu cudzincov zadarmo, ktorí na to nemajú právny nárok.

Podľa odhadov Národného kontrolného úradu krajiny vyplatila Británia počas minulého mesiaca európskym krajinám 674 miliónov libier za liečbu Britov na ich území, zatiaľ čo za liečbu cudzincov na území Veľkej Británie dostalo NHS len 49 miliónov libier.

Podobné opatrenia sa týkajú aj “materského turizmu”.

Očakáva sa, že tehotné ženy, ktoré prídu na kontrolu, budú tiež musieť preukázať svoju totožnosť dvoma rôznymi dokumentami. V inom prípade im bude hroziť deportácia.

Podľa ministerstva zdravotníctva už bola identifikácia pacientov pasmi úspešne testovaná a plán zavedenia týchto opatrení je naďalej v rozvoji.
V súčasnosti ešte nie je jasné, či budú zavedené prísnejšie opatrenia kontroly totožnosti v celej krajine, alebo len v mestách s vysokým počtom prisťahovalcov.


Foto: UK in Spain

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup