
Vrchný súd dnes, vo štvrtok, určí, ktorý štátny orgán – vláda alebo parlament Veľkej Británie, spustí proces Brexitu – vystúpenia krajiny z Európskej únie.
Žalobcovia tvrdia, že Theresa May a jej kabinet nemajú právo na spustenie Brexitu bez toho, aby bola získaný súhlas parlamentu týkajúci sa tejto otázky.
Vrchný súd rozhodne o tom, či má Theresa May právo obísť parlament a spustiť odchod Británie z EÚ bez jeho súhlasu.
V piatok Vrchný súd Severného Írska odmietol žalobu voči úradom Veľkej Británie v spojitosti s výsledkami referenda o odchode krajiny z EÚ, a tiež určil, že nie je potrebný súhlas regionálnych parlamentov na spustenie Brexitu.
Trojica sudcov dnes rozhodne o tomto historickom prípade a určí, či môže britská premiérka využiuť kráľovskú výnimku na aktivovanie článku 50 bez súhlasu parlamentu.
Pokiaľ súd odoprie Therese May toto právo, parlament bude môcť tlačiť na vládu a ovyplyvniť pozíciu vlády pri vyjednávaniach alebo dokonca rozhodnúť, kedy sa začne proces vystúpenia z EÚ.
Väčšina Britov hlasovala v referende, ktoré sa konalo 23. júna za odchod z Európskej Únie, avšak v niektorých oblastiach ako Škótsko, Severné Írsko a Londýn, hlasovala väčšina za zotrvanie v Únii. Anglicko a Wales však rozhodli o odchode.
Britská premiérka Theresa May, ktorá nahradila na tomto poste Davida Camerona vyhlásila, že Británia aktivuje článok 50 a začne s odchodm z EÚ v marci budúceho roka.