Briti budú môcť byť naďalej občanmi Európskej únie

remain-simon-goldsworthy

Tí Briti, ktorí budú chcieť byť občanmi Európskej únie aj po Brexite, budú mať ponúknuté “partnerské občianstvo”, ktoré im umožní voľne sa pohybovať na území EÚ, a tiež voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu.


Politici Európskeho parlamentu ponúkli Britom možnosť na získanie “associate ciztizenship”, a očakáva sa, že tento krok pomôže Britom, ktorí žijú a pracujú v krajinách EÚ.
Teraz je ich budúcnosť neistá. Okrem toho môžu mať o občianstvo EÚ záujem mladí ľudia, ktorí chcú opustiť Veľkú Britániu.

Návrh Európskeho parlamentu však musí schváliť britská vláda počas rokovaní o Brexite.

Podľa slov Guya Verhofstadt, ktorý je zodpovedný za rokovania medzi Európskym parlamentom a britskou vládou, sa tento krok môže stať kompromisom pre tých Britov, ktorí hlasovali proti Brexitu.
Takým spôsobom budú mať možnosť zachovať si svoje postavenie ako občania Európskej únie.

Z druhej strany niektorí britskí politici z Konzervatívnej strany obvinili Brusel z pokusu rozdeliť občanov Veľkej Británie na dva tábory.

Zo strany Európskej únie budú do “tímu vyjednávačov” pre Brexit patriť Guy Verhofstadt, Michel Barnier z Európskej komisie a Didier Seeuws z Európskej rady.

Tento týždeň schválil britský parlament vládny plán o tom, že Brexit bude spustený do marca 2017 s podmienkou, že vláda odhalí pred začiatkom rokovaní svoj plán.


Foto: Simon Goldsworthy

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup