Briti budú môcť byť naďalej občanmi Európskej únie

Tí Briti, ktorí budú chcieť byť občanmi Európskej únie aj po Brexite, budú mať ponúknuté “partnerské občianstvo”, ktoré im umožní voľne sa pohybovať na území EÚ, a tiež voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu.


Politici Európskeho parlamentu ponúkli Britom možnosť na získanie “associate ciztizenship”, a očakáva sa, že tento krok pomôže Britom, ktorí žijú a pracujú v krajinách EÚ.
Teraz je ich budúcnosť neistá. Okrem toho môžu mať o občianstvo EÚ záujem mladí ľudia, ktorí chcú opustiť Veľkú Britániu.

Návrh Európskeho parlamentu však musí schváliť britská vláda počas rokovaní o Brexite.

Podľa slov Guya Verhofstadt, ktorý je zodpovedný za rokovania medzi Európskym parlamentom a britskou vládou, sa tento krok môže stať kompromisom pre tých Britov, ktorí hlasovali proti Brexitu.
Takým spôsobom budú mať možnosť zachovať si svoje postavenie ako občania Európskej únie.

Z druhej strany niektorí britskí politici z Konzervatívnej strany obvinili Brusel z pokusu rozdeliť občanov Veľkej Británie na dva tábory.

Zo strany Európskej únie budú do “tímu vyjednávačov” pre Brexit patriť Guy Verhofstadt, Michel Barnier z Európskej komisie a Didier Seeuws z Európskej rady.

Tento týždeň schválil britský parlament vládny plán o tom, že Brexit bude spustený do marca 2017 s podmienkou, že vláda odhalí pred začiatkom rokovaní svoj plán.


Foto: Simon Goldsworthy

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup