Britskí politici a štátni úradníci budú prisahať vernosť britským hodnotám

Minister pre komunity a miestne samosprávy Veľkej Británie Sajid Javid vyhlásil, že odteraz budú musieť všetci štátni úradníci prisahať vernosť britským hodnotám.


Sajid Javid vo svojom stĺpiku v Sunday Times vyjadril svoj názor, že kým zamestnanci verejného sektora vo Veľkej Británii nepríjmu základné hodnoty britskej spoločnsoti, nemôžu zohrávať pozitívnu úlohu v rozvoji tejto spoločnosti.

Začiatkom decembra bola uverejnená správa o tom, že segregácia v britskej spoločnosti dosiahla alarmujúcu úroveň, čo vedie k zvýšeniu nerovnosti v mnohých oblastiach krajiny.

Podnet na vypracovanie správy bol daný za čias bývalého premiéra Davida Camerona v čase, keď bol ešte v čele vlády.

Situácia žien nie je podľa tejto správy ani zďaleka ideálna a v mnohých komunitách sú pozbavené základných ľudských práv a štátne organizácie až príliš často ignorujú pochybné alebo škodlivé náboženské praktiky, pretože sa boja obvinení z rasizmu.

V správe bolo uverejnených niekoľko odporúčaní na zlepšenie súčasnej situácie, medzi nimi aj vypracovanie nového textu prísahy pre štátnych úradníkov, ktorý by ich zaväzoval k výkonu povolania s toleranciou voči ľuďom s inou vierou.

Okrem toho sa v správe konštatuje, že také hodnoty britskej spoločnosti, ako sú tolerantnosť, nie sú prijaté niektorými skupinami obyvateľstva. Práve z tohto dôvodu komisia radí, aby bola zavedená prax, podľa ktorej budú vernosť britským hodnotám v prísahe sľubovať štátni úradníci.
Okrem toho by mali noví prisťahovalci odprisahať to, že sa chcú integrovať do britskej spoločnosti.

Britský politik Javid navrhuje, aby všetci noví zamestnanci verejného sektoru verejne skladali prísahu pred nástupom na svoju pracovnú pozíciu. Toto sa bude týkať predsaviteľov miestnych orgánov, a tiež vedenie škôl a všetkých štátnych úradníkov.


Foto: ale

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup