Do obehu sa dostali štyri 5-librové bankovky, ktorých hodnota je spolu 200-tisíc libier

Obyvatelia Veľkej Británie si môžu pozorne pozrieť svoje nové päťlibrovky, aby zistili, či nemajú jednu zo štyroch cenných bankoviek, ktoré pustil po úprave do obehu anglický umelec Graham Short.


Britský umelec Graham Short vygravíroval zobrazenie veľkej anglickej spisovateľky Jane Austen na štyri bankovky, ktoré potom jednoducho pustil do obehu.

Spisovateľka Jane Austen z 18. storočia bola zvečnená na štyroch päťlibrových bankovkách a okrem jej portrétu umelec tiež vygravíroval na peniaze aj citáty z jej tvorby.

Podľa slov umelca je hodnota jednej takejto bankovky približne 50-tisíc libier, pričom posledná práca Grahama s portrétom kráľovnej na špendlíkovej hlavičke bola predaná za 100-tisíc libier.

Vygravírovaný obraz spisovateľky je viditeľný volným okom, avšak len za určitých svetelných podmienok.
Umelec povedal, že vygravírovaný obraz sa nachádza na bankovkách v blízkosti Big Benu na holografickom prúžku.

Short povedal, že práca na štyroch bankovkách – vygravírovanie portrétu a citátov mu trvala približne 2 týždne, a potom ich jednoducho pustil do obehu.

Zvyčajne pracuje umelec od polnoci do piatej do rána, kedy je doprava v meste najpokojnejšia a pravú ruku si priväzuje k stoličke, aby sa vyhol zbytočným pohybom tela.

70-ročný umelec povedal, že stále hľadá novú inšpiráciu na to, čo by mohol ešte namaľovať.

“Keď som uvidel 5-librovú bankovku, pomyslel som si: A nebolo by to sranda, niečo na nej vygravírovať?”,- povedal muž.

Okrem toho Short dodal, že v 2017 roku bude výročie smrti Jane Austen, a jej portrét bude od budúceho roku na nových 10-librových bankovkách, a preto sa odhodlal zvečniť jej obraz na päť librových bankovkách.

Štyri cenné bankovky majú sériové čísla AM32 885551, AM32 885552, AM32 885553 a AM32 885554.

Podľa zákona z roku 1928 je na peniazoch vypustených Bank of England zakázané písať slová, písmená a symboly.


Foto: mjtmail (tiggy)

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup