Holanďanke žijúcej v Británii 24 rokov odmietli dať britské občianstvo a poradili jej vysťahovať sa z krajiny

Holanďanka, ktorá má manžela Brita a dve deti, žije v Británii 24 rokov, avšak po podaní žiadosti o občianstvo jej úrady povedali, aby opustila krajinu.


Monique Hawkins sa rozhodla podať žiadosť o občianstvu v strachu o svoje práva po tom, ako Británia opustí Európsku úniou.

Holandská žena, ktorá žije v Británii 24 rokov a má dve deti so svojim manželom – Britom, však dostala od úradov správu, že by sa mala pripraviť na opustenie krajiny.

Príbeh Monique upozorňuje na praktické problémy, ktorým čelia milióny ľudí žijúcich v Británii z Európskej únie, pretože podľa niektorých informácii nebudú mať po tom, ako Británia opustí EÚ, právo na pobyt v krajine.

Európski občania, ktorí sú manželia alebo manželky Britov, nemajú podľa súčasných pravidiel nárok na získanie britského občianstva automaticky.

V snahe získať občianstvo musela Holanďanka získať najprv právo na trvalý pobyt “permanent residency” – formulár žiadosti s 85 stranami.

O právo na trvalý pobyt požiadala v júni pár dní po osudovom referende.

Dnes sa už dá táto žiadosť podať aj online.

Hawkins oznámila Home Office, že pri podaní žiadosti prehliadla dôležité informácie a nebola schopná podať jej holandský pas, pretože jej otec nedávno zomrel a potrebuje s pasom odcestovať domov do Holandska.

Avšak úrady nielen že zamietli jej žiadosť, ale poslali jej aj list, v ktorom ju vyzvali, aby opustila Britániu.

V správe stálo: “Ako sa zdá, nemáte žiadny alternatívny základ na pobyt vo Veľkej Británii a mali by ste urobiť opatrenia na odchod”.

Keď sa spojila v októbri s ministerstvom vnútra, aby s nimi prerokovala ich rozhodnutie, bolo jej povedaná, že táto vec nemôže byť riešená cez telefón alebo email.

Pani Hawkins nikdy nemyslela na to, že by mala byť z krajiny vyhostená, a predaním svojho prípadu médiám chcela poukázať na absurdnosť úradov.

Po tom, ako sa vec dostala do britských médii dostala z ministerstva vnútra ďalšiu správu o tom, že podľa pravidiel a pokynov ministerstva vnútra nemala o danom prípade a podaní písomnej sťažnosti s nikým komunikovať.

Dôvodom úradov na odmietnutie jej žiadosti bolo to, že im neodoslala svoj originálny pas, namiesto toho poslala právnikom potvrdenú kópiu pasu, avšak úradom to nestačilo.

Hawkins a jej manžel si myslia, že daná situácia je diskriminačná voči manželom a manželkám Britov, ktorí sú občania iných krajín Európskej únie, pretože všetci ostatní cudzinci, ktorí vstúpia do manželstva s občanmi Británie, získavajú právo na britské občianstvo.

Britské ministerstvo vnútra zdôraznilo, že práva občanov Európskej únie, žijúcich vo Veľkej Británii budú nezmenené dovtedy, kým sa Británia nachádza v Európskej únii.


Foto: UK in Spain

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup