Kennedy: Občania EÚ musia dokázať, že žili vo Veľkej Británii pred referendom

Predsedkyňa podvýboru pre európske záležitosti v Snemovni lordov, Helena Kennedy, si myslí, že občania Európskej únie, žijúci vo Veľkej Británii, si musia pripraviť zoznam dokumentov, ktoré dokážu, že žili vo Veľkej Británii pred referendom. O tom dnes píše britská tlač.


Podľa názoru Kennedy, každý občan Európskej únie musí predložiť také dokumenty, ako komunálne platby na jeho meno, nájomnú zmluvu, pracovnú zmluvu alebo iné možnosti dokumentov, dokazujúcich, že človek žil vo Veľkej Británii ešte pred referendom.

14. decembra bola uverejnená správa parlamentného Výboru pre otázky spravodlivosti EÚ. Členovia Snemovne lordov preskúmali právne predpisy a zákony Európskej únie a potvrdili, že je nemožné jednosmerne garantovať práva prisťahovalcov a Európska únia musí spolu s Britániou uzavrieť dohodu o vzájomnom uznaní práv cudzích štátnych príslušníkov.
V inom prípade budú občania Európskej únie a Veľkej Británie prirovnaní k štátnym príslušníkom tretích krajín, pre ktorých je nesmierne ťažké získať právo na pobyt v Británii – pre nich jestvuje zložitý vízový systém, pričom víza sa vydávajú buď na štúdium, alebo pre veľmi žiadaných a dobre platených odborníkov.

Spolu s tým výbor poukázal na to, že mnohí prisťahovalci z krajín EÚ v Británii nemôžu dokázať, že sa nachádzali v Británii viac ako päť rokov.

Správu výboru nájdete TU na stránke parlamentu.


Foto: Roo Reynolds

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup