Nacionalista Hofer prehral v Rakúsku prezidentské voľby

Podľa výsledkov volieb sa stane novým prezidentom Rakúska Alexander Van der Bellen, bývalý vodca Zelených, ktorý porazil vo voľbách súpera Norberta Hofera.


Rakúski občania sa museli rozhodnúť medzi kandidátom, ktorý bol proti islamu a imigrácii a druhým kandidátom – proeurópskym enviromentalistom. Ľudia zvolili vo voľbách druhú možnosť – Van der Bellena.

Bývalý líder strany Zelených Alexander Van der Bellen získal v hlasovaní v voľbách rakúskeho prezidenta, ktoré sa konali včera, 4. decembra, viac hlasov ako jeho náprotivok Norbert Hofer z nacionalistickej Strany Slobody.

Podľa predbežných výsledkov volieb získal Van der Bellen 54% hlasov a Hofer 46%.

Samotný Hofer prijal porážku so vztýčenou hlavou slovami: “Blahoželám k úspechu Alexandrovi Van der Bellenovi a vyzývam všetkých Rakúšanov, aby prejavili solidaritu a spolupracovali.”

Druhé voľby prezidenta sa konali po tom, ako v júni rakúsky Ústavný súd uznal prvé voľby za neplatné, kvôli početným porušeniam zákona. Súd tiež vyhlásil nové voľby prezidenta na 4. decembra.

Pravicový Hofer urobil počas predvolebnej kampane niekoľko ostrých vyhlásení. Napríklad, sľúbil prevedenie referenda o členstve Rakúska v Európskej únií v prípade pokračujúceho európskeho integračného procesu. Okrem toho je postoj Hofera k problematike utečencov veľmi tvrdý a sľúbil rozpustenie parlamentu, ktorý prijme rozhodnutie o prijatí ďalších utečencov.

Van der Bellen zloží prísahu a stane sa novým prezidentom Rakúska 26. januára.
 

 

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup