Správa Lordov hovorí, že Británia naivne očakáva ľahký priebeh rokovaní o voľnom obchode

Británia naivne očakáva pri Brexite hladký priebeh v obchodných rokovaniach s EÚ, hovorí správa zo Snemovne Lordov, ktorá poukazuje na to, že Británia si nadhodnocuje svoju vyjednávaciu pozíciu.


Táto správa je druhou zo šiestich parlamentných štúdii o postupe vlády pri Brexite, avšak poslanci na jej základe obviňujú vládu z podcenenia následkov pri nadhodnotení svojej vyjednávacej pozície.

Členovia parlamentu povedali: “Predstava, že krajina môže mať úplnú neobmedzenú moc v otázke voľného obchodu s partnermi je založená na zlom pochopení povahy voľného obchodu.”

Členovia parlamentu poznamenali, že sú štyri možnosti, ktorým čelí vláda: zostať v Európskom združení voľného obchodu ako Švajčiarsko alebo Nórsko, turecký štýl v rámci colnej únie, dohoda o voľnom obchode – ako má Kanada alebo dohoda schválená svetovou obchodnou organizáciou s vysokými colnými poplatkami.

Odborníci poznamenali, že tvrdé vyhlásenia britských politikov o tom, že Británia opúšťa colnú úniu sú krátkozraké, pretože pokiaľ sa krajina bude spoliehať len na colný režim svetovej obchodnej organizácie, bude musieť Británia čeliť kvótam na základe nepriehľadných plánov WTO.

Členovia parlamentu skepticky poznamenali, že vláda je schopná opustiť jednotný trh aj napriek tomu, že nemá predstavu, čím ho nahradí.

Dnes nakupuje Európska únia 44% britského exportu a poskytuje 54% importu do krajiny.

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup