Vo Veľkej Británii prestane fungovať program Help to Buy

Ako prenajať v Británii izbu vo vašom dome a čo je to Rent a Room Scheme

31. decembra 2016 roka prestane fungovať štátny program na podporu bývania pri kúpe nehnuteľnosti Help to Buy.


S využitím tohto programu sa dala získať nehnuteľnosť, pričom bolo potrebné uhradiť minimálny depozit vo výške aspoň 5%. Pokiaľ nebol dlžník schopný vyplatiť hypotéku za bývanie, vláda vyplácala veriteľom kompenzáciu.

Help to Buy sa rozhodla vláda zrušiť, pretože okolo 30 bánk a hypotekárnych spoločností ponúka hypotekárne úvery za rovnako výhodných podmienok, ako bola táto finančná pomoc v programe pri kúpe nehnuteľnosti.

Program Help to Buy bol zavedený v roku 2013 a využilo ho okolo 100-tisíc ľudí.

Podľa slov rady hypotekárnych kreditov vo Veľkej Británii, program prinášal veľmi dobré výsledky. Podľa kritikov však tento program spôsoboval rýchly rast cien nehnuteľností.

Program na kúpu prvého bývania Help to Buy Equility Loan bude fungovať až do roku 2020.

Podľa slov predstaviteľov britskej vlády fungoval program Help to Buy dostatočne dobre, a do 30. septembra tohto roka len 2 majitelia domov oznámili svoj bankrot a nemohli viac vyplácať svoje hypotekárne kredity, čo znamená, že štát musel zaplatiť spolu len 17 411 libier, aby kompenzoval dlhy hypotekárnych spoločností. V dlhodobej perspektíve bolo na zahasenie kreditov vydelených 12 miliárd libier.

Odborníci varujú, že pokiaľ sa v krajine zvýšia úrokové sadzby, zvýši sa počet ľudí, ktorí nebudú môcť splácať hypotéku a vláda bude musieť za nich pokryť dlhy.

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup