York: Mesto, o ktoré sa bili Rimania, Vikingovia, a tiež Sasi

York – historické mesto, ktoré hralo v dejinách Británie kľúčovú úlohu. Prvé ľudské osídlenie bolo na tomto mieste ešte 7 – 8 tisíc rokov pred našim letopočtom.


Oficiálny dátum vytvorenia Yorku je považovaný rok 71 do nášho letopočtu, kedy ho založili Rimania, ktorí prišli na britskú pôdu. Vtedy nazvali toto mesto Eboracum a bol hlavným mestom Dolnej Británie.

Od začiatku 6. storočia sa York stával hlavným mestom rôznych provincií v závislosti od toho, aké kmene prichádzali k moci.
Každá nová vláda, či už o boli Rimania, Sasi alebo Vikingovia, sa snažili získať mesto, ktoré bolo centrom obchodu s vlnou a lesmi, a tiež dôležitým dopravným uzlom.

“História Yorku je história Anglicka”, povedal kráľ George VI.

V 19. storočí sa v Yorku darilo sklárstvu a výrobe tovarov zo železa, tiež sa tu vyrábali koberce a tapety, luxusné tovary, obchodovalo sa tu s uhlím.
Okrem toho tu fungoval obchod s chlebom a aktivny obchod s chlebom bol ukazovateľom úrovne bohatstva.

Dnešný York je jedno z miest v Británii, ktoré jednoducho musia byť navštívené.
Zachovali sa tu steny opevnenia zo 14. storočia s desiatimi bránami, palác starostu, stredoveká štvrť Shambles, opátstvo Svätej Márie z 13. storočia, zámok z 13. storočia, a samozrejme vizitka mesta York Minister.

V stredovekej mestskej štvrti Shambles nájdete ponuré domy, ktoré doslova prevísajú nad úzkymi uličkami. Táto štvrť bola oblasťou mäsiarov, a preto sú v mnohých domov dodnes háky na zavesenie mäsa, a v chodníkoch sú žľaby, cez ktoré mäsiari liali krv a odpad.

york-cathedral
York Minister – veľkolepá katedrála s vitrážami okien a kamennými sochami. 275 schodov vedie do Centrálnej veže katedrály, odkiaľ sa otvára výhľad na celé mesto.

st-mary-york-tom-blackwell
Opátstvo Svätej Márie bolo v minulosti najbohatším opátstvom severného Anglicka. Dnes sú na jeho mieste zachované malebné zrúcaniny.

chocolate-kit-kat-york-neil-turner
Okrem toho je Yorku múzeum čokolády – York’s Chocolate Story. Práve York bol “čokoládovým hlavným mestom” Británie, a odtiaľto pochádza známa čokoláda Kit Kat!

york-labyrinth-the-photo-uk
V lete je v Yorku v prevádzke obrovské bludisko zo skutočnej kukurice – York Maze.

Každý rok je v kukurici vytvorený nový vzor, ktorý slúži ako labyrint.

Oficiálnu turistickú stránku mesta York nájdete TU.


Úvodná fotografia: Shambles York Philip N Young
St. Mary York Tom Blackwell
Chocolate Kit Kat York Neil Turner
york labyrinth The photo uk

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup