Zamestnanci pracujúci na zero-hour contract zarábajú za tú istú prácu o 1000 libier menej ako pracovníci so zmluvou

Vo Veľkej Británii je 900 000 ľudí pracujúcich na zero-hour contract a ich počet neustále rastie.


V rámci štúdie bolo zistené, že pracovníci zamestnaní na nulové kontrakty zarábajú ročne až o 1000 libier menej, pri plnení rovnakej práce, ako zamestnanci, ktorí majú iný typ pracovnej zmluvy.

Odborníci z organizácie Resolution Foundation si myslia, že tento druh pracovných zmlúv má veľmi zlú povesť, a to aj napriek tomu, že na tento typ zmluvy pracuje v Británii okolo 900-tisíc ľudí a ich počet naďalej rastie.

Pri jednej analýze údajov sa zistilo, že zamestnanci na nulových kontraktoch zarábajú v priemere o 38% menej, ako iní zamestnanci, avšak nová štúdia porovnala vek, pracovné skúsenosti a kvalifikácie tých, ktorý pracujú na nulové zmluvy.

Výsledok prieskumu ukázal, že na nulových kontraktoch zarábajú zamestnanci v priemere o 93 pencí za hodinu menej, čo je o 6.6% menej ako v prípade zmlúv iných typov – napríklad tí, korí pracujú na plný úväzok.

Zamestnanci na nulových kontraktoch nemajú zaručené pracovné miesto, čo znamená, že zamestnávateľ môže zamestnanca prepustiť bez toho jednoduchým spôsobom, že mu nedá pracovné hodiny. To umožňuje zamestnávateľom zbaviť sa bezpečne nepohodlného zamestnanca, ktorý požiada napríklad o zvýšenie mzdy.

Laura Gardiner, jedna z autorov správy, povedala, že zamestnávatelia používajú nulové kontrakty na to, aby znížili výšku platov zamestnancov.

Jednou z výhod nulových kontraktov je však ich flexibilita, avšak za ňu platia zamestnanci vysokú cenu – dostávajú menšiu mzdu a nemajú záruku, že budú mať prácu.


Foto: Labour Youth

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup