Britský veľvyslanec pri EÚ Ivan Rodgers skomplikoval svojou demisiou Brexit

Vlajka Európskej únie a Veľkej Británie

Veľvyslanec Veľkej Británie bol donedávna vrchným predstaviteľom krajiny v Európskej únii, avšak bez toho, aby vysvetlil svoj dôvod sa rozhodol vzdať svojej funkcie ešte pred Brexitom.


Prednedávnom Rodgers varoval, že dohodnutie nových obchodných podmienok s členskými krajinami EÚ môže po Brexite trvať aj desať rokov.

Podľa údajov z britských médii 56-ročný Rodgers v utorok oznámil kolegom, že svoj post opúšťa predčasne, bez toho, aby vysvetlil dôvody svojho rozhodnutia.

Neskôr predstavitelia britskej vlády potvrdili, že veľvyslanec pri EÚ prijal rozhodnutie o rezignácii.

Britský veľvyslanec pracoval v Bruseli ako priame spojenie Veľkej Británie s Európskou úniou a zatiaľ nemá Londýn zaňho náhradu.

“Sir Ivan Rodgers podal demisiu a odstúpil zo svojho postu o niekoľko mesiacov skôr… Chceli by sme mu poďakovať za jeho prácu…”, hovorí sa v oznámení vlády.

Rodgers sa radí medzi jedných z najskúsenejších britských diplomatov a bol menovaný veľvyslancom Británie pri EÚ v 2013 roku, kedy bol pri moci David Cameron. Právomoc veľvyslanca by vypršala v novembri 2017 roka a jeho odchod je pre Britániu veľkou stratou.

Vládne zdroje pre média povedali, že Rodgers bol britskou premiérkou k demisii dotlačený, pretože mal negatívny pohľad na Brexit a premiérka neverila, že môže viesť rokovania po aplikácii článku 50.


Foto: Rich Girard

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup