Čo znamená život v zahraničí? Nie je to med lízať!

Život v zahraničí je iný ako život doma na Slovensku. Ako sa cítia Slováci odtrhnutí od rodnej hrude sme zistili od emigrantov z našej krásnej zeme pod Tatrami, žijúcimi v Británii, Nemecku, Lotyšsku, Taliansku, Švajčiarsku a Rakúsku.

K odchodu do cudziny boli prinútení stovky tisícov Slovákov z rôznych dôvodov a rôznych kúskov krajiny. Je byť úspešným v zahraničí mýtus? Pracovali Slováci v zahraničí vždy?


Najčastejším dôvodom pre odchod do druhej krajiny sú ekonomické problémy a nízke mzdy doma na Slovensku. Ďalšou príčinou, ktorá nás často vyháňa do exilu je láska, kedy je váš muž alebo žena z inej krajiny a vy sa vzdávate tej svojej. Dôvodov na odchod a rôznych životných príbehov sú tisíce.

Je byť úspešným v zahraničí mýtus?

Niektorí ľudia, ktorí sú na Slovensku, si myslia, že život v zahraničí je synonymom bohatstva. Myslia si, že v zahraničí sa dá zarobiť veľa peňazí a žít “na vysokej nohe”.
Mnohokrát to tak nie je a paradoxne tento názor šíria samotní Slováci, ktorí pracujú niekde v zahraničí za minimálnu mzdu, bývajú v mizerných podmienkach. V cudzine robia zo seba chudákov a na Slovensku sa tvária akoby zarábali milióny, pretože si môžu dovoliť kúpiť lepšie tenisky, auto atď. Každú prácu si treba vážiť, ale netreba rozprávať o živote v zahraničí rozprávky bratov Grimmovcov.
Samozrejme sú stovky Slovákov, ktorí majú v zahraničí rozprávkový plat, avšak nie všetci.

Slováci vždy pracovali v zahraničí

Slovenskí stavbári postavili Budapešť, Viedeň, a mnohé mestá nielen v Európe, ale aj Amerike. Najznámejšia fotografia Slováka pracujúceho v zahraničí je určite Lunch atop a Skyscraper, na ktorej je Slovák z Kysúc na pravej strane s fľaškou pálenky v ruke.

https://twitter.com/Ali_imran_K/status/816713531374653440

V zahraničí žije po predchádzajúcej emigračnej vlne okolo 2,2 milióna Slovákov v päťdesiatich rôznych krajinách. Najviac sa ich v minulosti odsťahovalo do USA, Česka, Maďarska, Kanady a Srbska. Mnohí sa asimilovali, ale cítia svoju príslušnosť ku Slovensku.

Dnešných odchovancov Slovenska pracuje v zahraničí viac ako 300-tisíc a posledná emigračná vlna z našej krajiny sa zastavila najmä v Británii, Česku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.

“Môjmu pradedovi povedali, že mu nedajú za ženu moju prababičku, pretože nemá majetok. On sa však nevzdal, a vydal sa do Ameriky. Pracoval v dnešných Spojených štátoch, ale potom najmä v Argentíne, kde pracoval v bani, kde sa ťažilo striebro. Bola to určite veľmi ťažká práca, ale mal jasný cieľ. Keď sa vrátil, zobral si moju prababičku a nakúpil toľko majetku a pozemkov, že je čo deliť už tretiu generáciu.”, povedal Florian z východného Slovenska, ktorý chodí pracovať na týždňovky do Talianska.

Telefonovanie cez skype nikdy nenahradí objatie blízkych

Práca v zahraničí nie je krátka dovolenka ale dlhý čas bez rodiny.
Krv nie je voda, a pokiaľ žijete v zahraničí, nie je to také ľahké stretnúť sa so svojim bratom, bratrancom, strýkom, dedkom alebo otcom. Omnoho ťažšie je to vtedy, keď máte rozsiahlu rodinu, ktorú nestihnete počas dovolenky na Slovensku navštíviť.
Tvrdou realitou života v zahraničí je, že chýbate na rodinných oslavách, svadbách, výročiach a pohreboch.

“Včera mi zomrela babka. Mal som ju veľmi rád, ale nemôžem ísť ani na pohreb, pretože lietadlo priletí až dve hodiny po pohrebe a autom je to pri dnešných poveternostných podmienkach veľmi nebezpečné.”, povedal Stanislav z Lotyšska.

Priateľstvá až na veky

Máte priateľov, s ktorými ste vyrastali, s ktorými ste lozili po stromoch, hrali futbal a v zahraničí musíte každý vzťah vybudovať od nuly.

“Keď prídem po pol roku vo Švajčiarsku do Košíc a ideme s kamarátkami na kávu, je to však už iné…”, povedala Monika zo Švajčiarska.

Je lepšie byt šťastný v mercedese ako smutný na bicykli

Je dobré mať veľa peňazí, mať vyšší plat, ale netreba zabudnúť na to, za akú cenu. Čo mám z peňazí, pokiaľ si ich nemám kedy užiť a ten mercedes je používaný len na cestu do práce a z nej.

“Keď som pracoval v Londýne, sledoval som ľudí, ktorí len tak sedeli na trávniku, pretože ja som stále kmital v práci. Fascinovalo ma to, ako pokojne tí ľudia sedia a rozprávajú sa. Žil som v krásnom meste a nemal som si ho ani kedy pozrieť.”, povedal Vladimír z Británie.

Politika bokom

Zo zlej situácie na Slovensku netreba obviňovať len politikov, pretože tých si ľudia volia sami. Mal som tú možnosť spoznať niekoľko ľudí zo slovenskej politickej špičky, a tí, ktorí to mysleli so Slovenskom dobre, veľa hlasov nikdy nenazbierali, pretože nebol za nimi niekto široký.

“Nie je dôležité, aký ste bohatý, dôležité je, aký ste široký!”, povedal humorne Peter z Nemecka.

Kde je lepšie – doma alebo v zahraničí?

Na otázku, či je lepšie doma alebo v zahraničí, si musí každý zodpovedať sám. Všetko má svoje plusy a mínusy a každý sám si je strojcom svojho šťastia, a preto robte správne rozhodnutia, aby ste ich v budúcnosti nemuseli ľutovať.


Foto: MyBukit