Nicola Sturgeon neblafuje a hrozí nezávislosťou Škótska (Video)

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon vyhlásila, že neblafuje, keď hovorí o možnosti zorganizovať druhé referendum o nezávislosti Škótska v prípade tvrdého Brexitu.


V rozhovore pre BBC Sturgeon povedala, že britská premiérka Theresa May nemá pre Brexit žiadny plán a Škótsko je pripravené ísť na kompromisy a rovnaký prístup očakáva aj od Veľkej Británie.

Vláda Veľkej Británie vyhlásila, že Škótsko sa nemôže spoliehať po Brexite na osobitú dohodu s Európskou úniou.

Rokovania medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou sa musia začať do konca marca tohto roka. V júnovom referende hlasovala väčšina obyvateľov Británie za odchod z krajiny, avšak regionálne výsledky boli rôzne, pričom za zotrvanie krajiny v EÚ hlasovalo 62% Škótov.

Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie v Európskej únii. Wales a Anglicko ich však prehlasovali a volili odchod z únie. Odchod volili najmä ľudia menších miest. Najvýraznejšiu prevahu mali prívrženci únie v Anglicku hlavne v hlavnom meste Británie – v Londýne, kde hlasovali voliči inak ako zvyšok Albionu.

Podľa slov Sturgeon, pokiaľ sa Británia rozhodne odísť z jednotného európskeho trhu, Škótsko bude nútené vybrať si medzi tvrdými dôsledkami Brexitu a možnosťou samostatne budovať svoju budúcnosť bez Británie. V takom prípade bude musieť byť zorganizované v Škótsku referendum o nezávislosti, v ktorom musí väčšina Škótov hlasovať za odchod z Veľkej Británie.

Okrem toho Sturgeon povedala, že pri stretnutí z októbra minulého roka, na ktorom boli predstavitelia Škótska, Walesu, Severného Írska a Theresa May, britská premiérka neustále tvrdila, že “Brexit je Brexit” a stretnutie bolo pre škótsku líderku sklamaním.

Pozícia May je taká, že je potrebné dosiahnuť maximálny voľný obchod s EÚ, avšak sú dve červené čiary, za ktoré sa nechystá Británia ísť – kontrola hraníc a právna nezávislosť od Najvyššieho súdu Európskej únie.


Foto: First Minister of Scotland

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup