Theresa May použije Brexit na zamedzenie prístupu k sociálnym príspevkom pre občanov Európskej únie

Nový plán Theresy May môže ovplyvniť prístup k sociálnym príspevkom stovkám tisícom európskych prisťahovalcov, ktorí žijú vo Veľkej Británii.


Tento plán môže ovplyvniť viac ako 300-tisíc prisťahovalcov, ktorí žijú vo Veľkej Británii a poberajú popri zamestnaní niektoré sociálne príspevky.

Britská premiérka Theresa May má v pláne zrušiť pre európskych prisťahovalcov možnosť požiadať vo Veľkej Británii o príspevky a tento bod bude zaradený do rokovaní o Brexite s Bruselom.

Zatiaľ nie je jasné, aké bude hraničné obdobie, po ktorom sa budú prisťahovalci z EÚ deliť na starých a nových.
Môže sa bude jednať o dátum referenda alebo dátum aplikovania článku 50. V tom najkrajnešom prípade môžu byť ako “noví prisťahovalci” klasifikovaní všetci tí, ktorí ešte neprežili v Británii viac ako päť rokov.

Podľa odhadov britských médii ovplyvní zablokovanie prístupu k sociálnym príspevkom 316 000 ľudí z Európskej únie žijúcich v Británii.

Krok späť k podmienkam Camerona

Pokiaľ sa k tomuto obmedzeniu príspevkov pristúpi, bude sa jednať o krok späť k podmienkam, ktoré vyrokoval pred referendom s Európskou úniou David Cameron.
Počas rokovaní s Bruselom dohodol Cameron dočasné obmedzenie prístupu k sociálnym príspevkom pre občanov Európskej únie ako podmienku reformovania EÚ a osobitého statusu Británie v novej EÚ.

Táto dohoda však padla po oznámení výsledkov referenda, v ktorom Briti rozhodli o tom, že Británia nebude viac členom Únie.

Vox Populi, Vox Dei

Theresa May niekoľkokrát oznámila, že splní vôľu ľudu a aktivuje článok 50 do konca marca tohto roka, a tým sa začne maximálne dvojročný formálny proces vystúpenia z EÚ.

Pred referendom May vystupovala za zotrvanie v Únii, avšak po referende si sadla na prázdnu stoličku po bývalom premiérovi Cameronovi a zobrala na seba ťažkú úlohu vyviesť Britániu z EÚ.

Nová premiérka sa jasne vyjadrila “Brexit je Brexit” a odsúdila snahy opozičných poslancov a eurooptimistov, ktorí sa za každú cenu snažia zabudnúť na výsledky referenda, v ktorom väčšina hlasovala za návrat suverenity, prerušenie neregulovanej imigrácie a koniec eurointegrácie.

Vládne zdroje pre britské médiá povedali, že vypracovaný plán úplne zamedzuje novým prisťahovalcom poberať popri zamestnaní rôzne sociálne príspevky, ako sú napríklad tax credit.


Foto: Tasha Metamorfosis

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup