Theresa May: Presne vieme, čo chceme od EÚ (Video)

Britská premiérka Theresa May odmietla tvrdenia o tom, že britská vláda nemá jasný postoj v otázke rokovaní s EÚ o vystúpení Británie z Únie.


May zdôraznila, že naďalej existuje možnosť osiahnuť s EÚ vzájomne výhodnú dohodu, ktorá umožní Británii mať kontrolu nad svojou imigráciou, a zároveň mať úzke ekonomické vzťahy s krajinami kontinentálnej Európy.

Výroky premiérky boli reakciou na kritiku zo strany bývalého predstaviteľa Británie pri EÚ Ivana Rodgersa, ktorý minulý týždeň podal demisiu.

Počas svojho vystúpenia v televízii na Sky News Theresa May povedala, že prioritou vlády je dosiahnuť pre Britániu najúspešnejšiu dohodu o vystúpení z EÚ.

“Odchádzame z Európskej únie, neodchádzame z Európy.”

Z tohto dôvodu si musí krajina zachovať naďalej dobré vzťahy s ostatnými členskými krajinami Európskej únie.

Premiérka May tiež prízvukovala, že nie je z rokovaní zmätená a je si vedomá toho, čo je pred ňou a krajinou.

Očakáva sa, že rokovania o Brexite sa začnú v apríli a podľa slov May si je vláda vedomá zložitých úloh, ktoré ju čakajú, a zdôraznila, že sa jedná o bezprecedentného postupu.

Predsedkyňa vlády tiež uznala, že po vystúpení z Únie si Británia nebude môcť zachovať všetky možnosti, ktoré mala krajina ako člen Únie.

“Ľudia často hovoria, že odchádzame z EÚ, a zároveň sa snažíme zachovať niektoré elementy členstva v EÚ”, povedala Britská premiérka.

“Avšak my odchádzame z Únie, a otázka je v tom, aby sme určili potrebné parametre nových vzťahov, keď nebudeme naďalej členom zväzu.”

May však uistila Britov, že krajina bude schopná kontrolovať svoje hranice a zákony.
 

 


Foto: Number 10

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup