Ako si Európska únia predstavuje práva svojich občanov v Británii po Brexite

Po tom, ako britská premiérka Theresa May uverejnila správu o zaručení práv Európanov vo Veľkej Británii po Brexite, uverejnila Európska komisia svoj postoj k tejto otázke.


Podľa Európskou komisiou uverejneného dokumentu by mali byť ochránené práva občanov všetkých 27 krajín EÚ v Británii a Britov a ich rodinných príslušníkov, ktorí prídu do Británie z EÚ alebo z Británie do EÚ aj v deň, kedy nadobudne platnosť zmluva o odchode z Únie.

Kľúčové princípy EÚ

1. Rovnaká úroveň ochrany práv v deň odchodu z EÚ vrátane práva na trvalý pobyt po piatich rokoch.
2. Rovnaké zaobchádzanie v Británii s občanmi EÚ 27 a Britmi v EÚ v súlade s právom Európskej únie.
3. Rovnaký prístup k EÚ 27 občanom a Britom vo všetkých prípadoch aj po uplatnení zmluvy o odchode, bez hraníc medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom.
4. Občania EÚ 27 alebo Briti, ktorí sa legálne presťahovali do Británie alebo EÚ27 v deň nadobudnutia platnosti zmluvy o odchode z únie (pravdepodobne 29. marec 2019) by mali mať zaručené rovnaké práva na pobyt dokonca aj pokiaľ nebudú mať doklad na pobyt ktorý toto právo potvrdzuje. Dokumenty, ktoré budú takto vydávané by mali byť zadarmo alebo za poplatok nepresahujúci sumu na vydávanie podobných dokumentov v danej krajine.
5. Všetky práva občanov uvedené v zmluve o odchode z únie by mali byť zaručené hneď v Británii a rovnako v EÚ 27.

Celú správu o postoji Európskej komisie ku právam občanov krajín Európskej únie v Británii a Britov v EÚ nájdete TU na oficiálnej stránke Európskej únie.


Foto: Guled Ahmed

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup