Britské médiá: Občania EÚ žijúci v Británii budú vyzvaní k registrácii svojho postbrexitového statusu

Informácie z britských médii hovoria, že 3 milióny občanov krajín Európskej únie žijúci vo Veľkej Británii budú vyzvaní, aby si legalizovali svoj postbrexitovský status.


Britský The Guardian priniesol informáciu, že občania z krajín Európskej únie sa budú musieť už čoskoro vo vlastnom záujme zaregistrovať, aby mohli po marci 2019, kedy Británia opustí EÚ, naďalej legálne žiť a pracovať v krajine.

Registračný proces by mal byť súčasťou novej schémy, ktorá by mala byť “ušitá na mieru” pre občanov EÚ, ktorí už žijú vo Veľkej Británii.

Tento proces by nemal byť spojený so súčasným procesom získania trvalého pobytu, pri ktorom musia žiadatelia predložiť množstvo papierov a dokumentov potvrdzujúcich, že majú právo zostať v krajine.

Zatiaľ však ešte nebola táto informácia na vládnej stránke potvrdená.

Vláda niekoľkokrát vyhlásila, že získanie práva na trvalý pobyt nie je pre občanov EÚ krajín nevyhnutné, avšak ľudia si pre istotu potvrdili svoj status, nakoľko v tom videli jediný spôsob, ako preukázať po Brexite svoj status.

Očakáva sa, že nový systém bude predstavený v pondelok ministrom pre Brexit Davidom Davisom.

Ponuka EÚ je opisovaná britskými vládnymi zdrojmi ako “štedrá” a jej zlyhanie bude nepriateľsky prijaté občanmi EÚ v Británii a Britmi v EÚ.


Foto: Alex

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup