May na summite v Bruseli navrhla, aby občania EÚ zostali v Británii

Britská premiérka Theresa May na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi krajín EÚ vyjadrila pripravenosť poskytnúť všetkým občanom týchto krajín, žijúcich vo Veľkej Británii aspoň päť rokov, právo na trvalý pobyt.


Hlavnými témami bruselského summitu bola bezpečnosť po nedávnych teroristických útokoch, ktoré otriasli Európou a Brexit.

Britská premiérka Theresa May na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi krajín EÚ vyjadrila pripravenosť poskytnúť všetkým občanom týchto krajín, žijúcich vo Veľkej Británii aspoň päť rokov, právo na trvalý pobyt.

Tento status umožní týmto ľuďom aj po odchode Británie z EÚ slobodne žiť v krajine a používať štátne služby vzdelávania, zdravotníctva, a tiež poberať sociálne príspevky.

Zatiaľ nie je jasné, od akého momentu sa bude odpočítavať päťročné obdobie pobytu.

May zdôraznila, že jej návrh bude platný len v takom prípade, pokiaľ budú také isté práva udelené britským občanom, žijúcim v krajinách Európskej únie.

Theresa May sa obrátila na lídrov európskych krajín a poznamenala, že nechce, aby občania krajín Európskej únie žijúci v Británii, odchádzali z krajiny. Ako poznamenala britská premiérka, v mnohých prípadoch by sa jednalo o rozdelenie rodín.

Podľa názoru May jej návrh zaručuje určitú mieru istoty pre 3 milióny Európanov, ktorí začali budovať svoju kariéru v Británii, založili si rodiny a prispievajú do britskej spoločnosti.

Na otázku zachovania práv Britov v EÚ a prisťahovalcov z EÚ v Británii majú obe strany viac menej rovnaký pohľad, avšak Európska únia trvá na tom, že všetky otázky spojené s Brexitom musia byť prerokované v rámci jedného balenia v rámci jedného procesu vyjednávania.

V Británii žije dnes približne 3.2 milióna európskych občanov a v ostatných 27 krajinách Európskej únie 1.2 milióna Britov.

Rokovania o podmienkach odchodu Británie z EÚ sa začali v pondelok a členstvo krajiny v EÚ by malo byť pozastavené 29. marca.

Znamená to, že Európania, ktorí v marci 2019 prežijú v Británii aspoň päť rokov, budú mať právo trvalého pobytu a budú môcť naďalej žiť, študovať, pracovať a využívať sociálny systém ako predtým.


 

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup