Slováci a Česi budú musieť byť v Británii po Brexite v špeciálnom registri

Slováci a Česi budú musieť byť v Británii po Brexite v špeciálnom registri

Theresa May uverejnila politický dokument, v ktorom uviedla, že 3 milióny občanov krajín Európskej únie žijúci vo Veľkej Británii budú musieť požiadať o registráciu v novom špeciálnom registri na potvrdenie svojho statusu v krajine.


3 milióny Európanov, medzi nimi aj Slováci, Česi či Poliaci, ktorí bývajú vo Veľkej Británii budú musieť požiadať o zaradenie do špeciálneho registra, pokiaľ budú chcieť po Brexite zostať naďalej v krajine.

Nový stranový dokument britskej premiérky hovorí o ľahkom procese online registrácie, vďaka ktorému získajú občania Európskej únie rovnaký imigračný status “na dobu neurčitú” ako získavajú občania tretích krajín po piatich rokoch.

Európania by mali byť podľa návrhu byť zapísaní do špeciálnej centrálnej databázy ministerstva vnútra a je možné, že im bude vydávaný špeciálny preukaz totožnosti – ID karta. Po zapísaní by mal byť ich status “settled status” potvrdený.

V dokumente je zdôraznené, že občania EÚ krajín sa dnes nemusia uchádzať o potvrdzovanie svojho statusu podľa európskej dokumentácie v rámci slobody pohybu. Rovnako nemusia potvrdzovať svoj status pred odchodom krajiny z Európskej únie.
Pre tých, ktorí už požiadali o právo o trvalý pobyt bude proces o niečo jednoduchší.

V dokumente sa jasne hovorí, že štátni príslušníci krajín Európskej únie, ktorí už požiadali o získanie práva na trvalý pobyt po referende, budú požiadaní aby sa oň uchádzali opäť, avšak v zjednodušenej forme.
Tí, ktorí už boli predtým požiadaní o preukázanie komplexného zdravotného poistenia tak už nebudú musieť robiť.

Z dokumentu vyplýva, že štátni príslušníci z Európskej únie žijúci v Británii prídu o právo priviesť si manžela alebo manželku do krajiny, pokiaľ nebude ich príjem vyšší ako 18 600 libier.

Theresa May potvrdila, že občania krajín EÚ, ktorí budú mať potvrdený svoj status “settled status”, budú mať rovnaké práva ako britskí občania.

Celú správu o ochrane práv EÚ občanov žijúcich v Británii a Britov v Európe nájdete TU.


Foto: Roy

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup