Anglické gestá a pravidlá: 10 vecí, ktoré by ste nemali nikdy robiť v Anglicku

V Anglicku je rad písaných a nepísaných pravidiel správania sa, ktoré by mali dodržiavať nielen miestni obyvatelia, ale aj turisti. Pozrite sa na desiatku rád a odporúčaní, ktoré sa vám určite zídu. Aké neverbálne gestá by ste nemali používať a ako by ste sa nemali zdraviť, a prečo by ste sa nemali bozkávať v metre sa dozviete v tomto článku.


1. Pri pozdrave si muži ako vo väčšine iných krajín potrasú rukami, avšak poklepanie po pleci sa považuje za veľmi nezdvorilé. Pri stretnutí s dámou nie je prijaté bozkávať jej ruku, lepšie bude nakloniť zľahka hlavu alebo jej zľahka potriasť rukou. Angličanky sa zdravia vzájomne bozkom na líce, pri ktorom sa sotva dotknú lícami – zdržte sa od horúcich pozdravov.

2. Dva prsty, ukazovák a prostredník, roztiahnuté do písmena “V”, sa považujú za útočné gesto a dajú sa porovnať zdvihnutému prostredníku.

hand-1701984_960_720

3. Nezdvíhajte príliš často obočie – táto mimika sa považuje za skeptickú.

4. Keď budete niekedy v bare, nikdy neotočte dopitý pohár hore dnom, pokiaľ sa nechcete pobiť. Pre Britov je otočenie pohára hore dnom signál na konflikt.

5. Pokiaľ niekoho pozvete do krčmy na pintu ale, nezaplatenie za pozvaného hosťa je nezdvorilé. Keď chodia Angličania do krčmy v skupinách, tak sa zvyčajne objednáva celé kolo pre všetkých pri stole. Pokiaľ si objednáte len pre seba, jedná sa o znamenie zlého správania.

beer-1379581_960_720

6. V Anglicku je zakázané fajčenie na verejných priestranstvách, v reštauráciách, krčmách. Fajčenie je povolené na uliciach a v špeciálne označených miestach, špeciálnych hoteloch pre fajčiarov a doma.

Okrem toho je od roku 2014 zakázané fajčenie aj vo vlastnom automobile, pokiaľ máte deti. Pokuta za porušenie je 50 libier.

7. Horúce prejavy lásky sú v Anglicku tiež zakázané. Bozkávanie na železničných staniciach a staniciach metro je zakázané. Prvý “no kiss” zákon sa objavil na severozápade Anglicka vo Warringtone. Podľa úradov bozky spôsobujú spomalenie toku ľudí. Za bozkávanie sa vám nedajú pokutu, ale môžete si vypočuť poznámku od polície.

couple-1363972_960_720
Pokračovanie článku nájdete po reklame.


8. Britská mentalita a trpezlivosť sa najlepšie prejavuje v radách na autobusovej zastávke, pri pokladni – Angličania vždy pokojne čakajú, kým na nich nepríde rad. Pokiaľ sa predbehnete, tak pravý Angličania by mali len zavzdychať a hodiť na vás nahnevané pohľady, pretože aj škandalizovanie sa považuje za veľkú neslušnosť.

9. Nepozerajte sa niekomu cez plece do novín alebo do knihy. Za takéto správanie si vyslúžite pohoršujúci pohľad.

10. V Anglicku nemôžete fotografovať deti. Pokiaľ si chcete spraviť fotku dieťaťa, radšej si vypýtajte povolenie u rodičov, pretože inak sa môžete postarať o nepríjemný rozhovor s políciou.

dievca-africke

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup