Dochádzanie do práce na bicykli znižuje riziko srdcového infarktu a rakoviny až o polovicu

Najväčšou pomocou pre rozpočet NHS môže byť zlepšenie cyklistickej infraštruktúry v krajine.


Pokiaľ by ľudia v krajine prestali dochádzať do práce autom alebo autobusom a namiesto toho chodili na bicykli, nielen že by ušetrili peniaze, ale tiež by to bolo veľmi prospešné ja pre ich zdravie.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 260-tisíc ľudí počas piatich rokov. Pri výskume sa hľadal priamy vzájomný vzťah medzi infarktom a vznikom nádorov vo vzťahu k návykom dochádzania do práce.

Výsledky ukázali, že tí, ktorí prichádzajú do práce na dvoch kolesách znižujú riziko rakoviny o 45% a riziko vzniknutia kardiovaskulárnych chorôb je znížené až o 46%. Počas testu boli brané tiež do úvahy faktory ako fajčenie, strava a jestvujúci zdravotný stav.

Celkové riziko predčasného úmrtia u tých, ktorí dochádzajú do práce na bicykli je o 41% nižšia.

Štúdia uverejnená časopisom British Medical Journal tiež porovnáva výhody chôdze a prejdenia časti cesty na bicykli. V porovnaní s použitím auta alebo verejnej dopravy sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení o 27%, a riziko predčasného úmrtia o 36 %, avšak nebol pozorovaný žiaden účinok na rakovinu.

Súčasné náklady na liečbu kardiovaskulárnych ochorení v krajine sú na úrovni 15 miliárd libier ročne. Podľa autorov výskumu by bolo investovanie do cyklistickej infraštruktúry veľmi výhodné v dlhodobom horizonte.


Foto: Tejvan Pettinger

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup