Európska únia dala Londýnu ultimátum päť dní ohľadom podmienok rozchodu

Brusel dal Londýnu len päť dní na vyjasnenie postoja pre otázky práv občanov Európskej únie po Brexite a výške “účtu za odchod”.


Hlavný vyjednávač pre otázky Brexitu zo strany Európskej únie Michel Barnier požiadal administráciu Downing street, aby sa rozhodla vo veci niekoľkých kľúčových otázok rokovaní do pondelku, 17. júna.

Okrem toho, s potlačovanou agresivitou odpovedal na hrubý slovník Borisa Johnsona ohľadom zvýšenia veľkosti rozvodového účtu pri oddelení Londýna od Bruselu.

Boris Johnson v parlamente povedal: “EÚ si môže ísť pískať, pokiaľ chcú od nás viac peňazí.”

Na budúci pondelok sa začne nové kolo rokovaní o Brexite, počas ktorého David Davis a Michel Barnier budú viesť rokovania z očí do očí. Aj napriek tomu predstaviteľ Európskej únie vyhlásil, že chce získať vysvetlenie pre rad sporných bodov ešte pred začiatkom rokovaní.

Barnier odmieta tvrdenie, že jeho taktika je zameraná na to, aby vláda Theresy May vyšla z rokovaní bez dohody.
“Nikoho neženieme do kúta, avšak nesúhlasíme s návrhmi londýnskych politikov ohľadom prisťahovalcov z EÚ. Naši občania, žijúci vo Veľkej Británii stratia možnosť žiť tam za rovnakých podmienkach, ako dnes.”

Predtým na zasadnutí Európskeho parlamentu označili londýnsky návrh europoslanci za diskriminačné a zmenu prisťahovalcov z EÚ na ľudí druhej triedy.
EÚ v otvorenom liste varovala, že európski zákonodarcovia odmietnu akúkoľvek dohodu, podľa ktorej by bolo postavenie občanov EÚ menej výhodnejšie, ako je tomu dnes.


Foto: State Chancellery

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup