Poslanci Európskeho parlamentu sú pobúrení návrhom Londýna pre občanov EÚ

Zástupcovia niekoľkých frakcií Európskeho parlamentu vyhlásili o svojom pobúrení návrhmi britských úradov vo vzťahu k občanom členských krajín Európskej únie vo Veľkej Británii po odchode krajiny zo štruktúr EÚ.


“Vláda Veľkej Británie navrhuje, aby na ďalší deň po Brexite získali Európania status “prisťahovalcov z tretích krajín”. Budú mať menej práv ako získajú britskí občania v EÚ”, hovorí sa v kolektívnom vyhlásení poslancov Európskeho parlamentu.

Europoslanci tvrdia, že londýnsky návrh vytvára riziko vzniku “druhotriedneho občianstva” a je v rozpore s pôvodným vyhlásením britských úradov, že Brexit nebude mať negatívny vplyv na postavenie občanov EÚ v Británii.

Podľa slov niektorých poslancov Europarlamentu, medzi ktorých patrí aj vyjednávač pre Brexit Guy Verhofstadt, nebudú podporovať žiadne naťahovanie procesu odchodu krajiny z EÚ, ktorý by mal nastať koncom marca 2019.

Rozhodnutie opustiť Europsku úniu bolo prijaté v referende 23. júna a Theresa May aktivovala článok 50. Lisabonskej zmluvy 29. marca.


Foto: Dave Kellam

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup