V Spojenom kráľovstve žije viac ako 65 miliónov ľudí a ich počet rastie najmä vďaka prisťahovalcom

Rast počtu obyvateľov v krajine je spôsobený z veľkej miery vďaka prisťahovalcom, ktorí naďalej prichádzajú do Spojeného kráľovstvá v tisícoch a rastu počtu narodených detí.


Správa národného štatistického úradu Veľkej Británie hovorí, že 30. júna 2016 žilo v Spojenom kráľovstve 65 648 000 ľudí.

V priebehu jedného roku až do polovice 2016 roka vyrástol počet obyvateľov v krajine o 538-tisíc, čo predstavuje ročný nárast o 0.8%. Tento rast je od roku 2005 na štandardne vysokej úrovni.
Pripomenieme, že v roku 2004 vstúpili do Európskej únie Česko Estónsko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.
Tieto krajiny vedú štatistiky v počte prisťahovalcov v Británii a v roku 2015 sa stali Poliaci v Británii najväčšou prisťahovaleckou komunitou.

Okrem toho v roku 2007 vstúpili do EÚ Rumunsko a Bulharsko, ktoré sa postarali o ďalší populačný rast v Británii.

Populačný rast v Spojenom kráľovstve o 193 000 ľudí bol spôsobený pôrodnosťou (35.8%) a 336 000 ľudí vďaka čistej medzinárodnej migrácii (62.4%) nárast o ďalších 9 500 ľudí bol spôsobený zvýšením vojakov v Británii.

Britská populácia naďalej starne, avšak pomalšie ako v posledných rokoch.

Ročný rast obyvateľstva je v Spojenom kráľovstve najvyšší v Anglicku (0.9%). Za Anglickom nasleduje Škótsko (0.6%) a Severné Írsko (0.6%) a Wales (0.5%).

Počet obyvateľov Veľkej Británie rástol do prvej polovice 2016 roka rovnakým tempom, ako v posledných rokoch a čistá migrácia bola hlavnou hnacou silou rastu, avšak po referende o Brexite sa počet nových prisťahovalcov spomalil.

Okrem prisťahovalcov sa v krajine narodil vyšší počet detí a bolo menej úmrtí ako v predchádzajúcom roku.

“Rast populácie však nebol rovnomerne rozdelený, pričom miera rastu v Londýne bola viac ako dvojnásovbná ako vo Walese, Škótsku, Severnom Írsku a troch ďalších severných regiónoch Anglicka.” -hovorí sa v správe.

Najobľúbenejšou destináciou prisťahovalcov bolo samozrejme hlavné mesto Londýn.

Celú správu Národného štatistického úradu Veľkej Británie o populácii v krajine nájdete na gov.uk.


Foto: London Victoria, Matt Cornock

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup