Juncker: Žiadne rokovania kým nevyriešime práva občanov EÚ v Británii

Jean-Claude Juncker označil počas začiatku ďalšieho kola rokovaní o Brexite stav dokumentov britskej strany za “neuspokojivý” a vyzval na vyriešenie práv občanov EÚ v Británii.


V utorok ráno vystúpil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na konferencii zástupcov krajín Európskej únie a v svojom prejave otvorene označil úroveň prípravy britskej strany k rokovaniam o Brexite za neuspokojivú.

Pozíciu britských vyjednávačov označil za neurčitú a nejednoznačnú v celom rade otázok, ktoré je potrebné prerokovať v rámci nových rokovaní.

Rovnakým spôsobom ohodnotil prácu britských vyjednávačov pre Brexit aj hlavný predstaviteľ Európskej únie za rokovacím stolom Michel Barnier.

Predstavitelia Británie počas augustovej prestávky v rokovaniach uverejnili sériu dokumentov o tom, ako si predstavujú írsku hranicu, a tiež budúcnosť colnej únie.
EÚ však vytkla uverejnené dokumenty Británii ešte pred začiatkom rokovaní, pretože v nich nie je riešená otázka výšky ̶(̶v̶ý̶p̶a̶l̶n̶é̶h̶o̶)̶ odstupného za odchod z EÚ, a tiež rad ďalších dôležitých otázok, ako je budúce postavenie občanov krajín Európskej únie vo Veľkej Británii po Brexite.

Jean-Claude Juncker povedal v utorok na konferencii:

“Chcem zdôrazniť, že ja osobne som sa oboznámil so všetkými dokumentami navrhnutými vládou jej Veličenstva, preštudoval som si ich dosť podrobne, a ani jeden z nich nemôžem označiť ako úplne uspokojivý. Naďalej u nás zostáva celý rad otázok, ktoré je potrebné vyriešiť. Nejedná sa len o otázku hraníc Írska a Severného Írska, ale aj postavenia občanov EÚ vo Veľkej Británii a postavenia občanov Veľkej Británie v EÚ. Trvám na tom, aby neboli žiadne otázky obchodných a ekonomických vzťahov s Britániou riešené dovtedy, kým nebudú vyššie uvedené kľúčové problémy vyriešené.”


Foto: EU2017EE

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup