Obyvatelia Severného Írska budú mať občianstvo EÚ aj po Brexite

Irish passport Sarah-Rose

Britská premiérka povedala, že občania Severného Írska získajú osobitý status po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu.


Britská premiérka Theresa May urobila po návrate z dovolenky dôležité vyhlásenie o postavení občanov Severného Írska po Brexite.

Podľa slov May má vláda v pláne zachovať občanom narodeným v Severnom Írsku dvojité občianstvo, aby nemali problémy pri pohybe v Írsku.

Vďaka dvom pasom Spojeného Kráľovstva a Európskej únie budú Íri zo Severného Írska, ktoré patrí do Spojeného kráľovstva naďalej plnohodnotnými občanmi Spojeného kráľovstva a Írska, a spolu s ním aj celej Európskej únie.

Tento postoj vlády v otázke občanov Severného Írska bol oficiálne zdokumentovaný na rokovaniach v Bruseli, a tiež v rozhovore Theresy May pre severoírske médiá.

“Severné Írsko zostane neoddeliteľnou ćasťou Spojeného kráľovstva, a zároveň uznávame právo rodákov Severného Írska mať súčasne aj britské aj írske občianstvo,čo znamená, že občania Severného Írska , ktorí majú írske občianstvu budú zároveň občanmi Európskej únie.”


Foto: Sarah-Rose

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup