Obyvatelia Severného Írska budú mať občianstvo EÚ aj po Brexite

Britská premiérka povedala, že občania Severného Írska získajú osobitý status po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu.


Britská premiérka Theresa May urobila po návrate z dovolenky dôležité vyhlásenie o postavení občanov Severného Írska po Brexite.

Podľa slov May má vláda v pláne zachovať občanom narodeným v Severnom Írsku dvojité občianstvo, aby nemali problémy pri pohybe v Írsku.

Vďaka dvom pasom Spojeného Kráľovstva a Európskej únie budú Íri zo Severného Írska, ktoré patrí do Spojeného kráľovstva naďalej plnohodnotnými občanmi Spojeného kráľovstva a Írska, a spolu s ním aj celej Európskej únie.

Tento postoj vlády v otázke občanov Severného Írska bol oficiálne zdokumentovaný na rokovaniach v Bruseli, a tiež v rozhovore Theresy May pre severoírske médiá.

“Severné Írsko zostane neoddeliteľnou ćasťou Spojeného kráľovstva, a zároveň uznávame právo rodákov Severného Írska mať súčasne aj britské aj írske občianstvo,čo znamená, že občania Severného Írska , ktorí majú írske občianstvu budú zároveň občanmi Európskej únie.”


Foto: Sarah-Rose

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup