Veľká Británia nezapôsobila na EÚ svojim návrhom na “dočasnú colnú úniu”

Niekoľko dní po drsných vyhláseniach o existujúcej colnej únii navrhla Veľká Británia Bruselu novú colnú dohodu.


Britská vláda je plná protikladov. Zatiaľ čo v sobotu minister financií Philip Hammond a minister zahraničného obchodu Liam Fox spolu vyhlásili, že Spojené kráľovstvo nebude v colnej únii s EÚ ani jeden deň po oficiálnom dokončení Brexitu v marci 2019, včera minister pre Brexit David Davis uverejnil plán novej colnej dohody, ktorá bude poskytovať voľný a neobmedzený obchod medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou.

Z tohto dokumentu vyplýva, že Británia by si chcela zachovať maximálne výhody colnej únie, pričom by bola mimo jej jurisdikcie.
Na druhej strane je však v novej dohode uvedené, že Británia bude viesť obchodné rokovania so všetkými krajinami, ktoré budú pre ňu zaujímavé.
V súčasnosti, kým je Spojené kráľovstvo súčasťou Európskej únie, nemôže krajina viesť žiadne podobné rokovania s krajinami, členmi EÚ.

Európski politici prijali návrh britských vyjednávačov pre Brexit tak, že Británia chce maximum práv v svetovom obchode, pričom bude niesť minimum povinností. Ako však už bolo vyššie spomenuté, Británia nemôže viesť ako člen EÚ rokovania o obchodných vzťahoch so žiadnou inou členskou krajinou EÚ, a pokiaľ nebude uzatvorená dohoda o “dočasnej colnej únii”, spôsobí to Británii veľké nepríjemnosti.

Guy Verhovstadt, ktorý je popredným európskym vyjednávačom pre Brexit označil v Európskom parlamente nápad britskej vlády za “fantáziu”.

“Byť súčasťou colnej únie a tiež z nej odísť a otvorené hranice – to je fantázia. Najprv zvážte práva občanov a finančné záväzky. “- povedal Verhovstadt.

Český štátny tajomník pre záležitosti Európskej únie Aleš Chmelař povedal, že jeho vláda nikdy neratifikuje takúto dohodu.

Hlavný vyjednávač pre Brexit zo strany EÚ Michel Barnier sa odmietol k návrhu Británie vyjadriť so slovami: “Čím skôr uzavrie Veľká Británia a EÚ27 dohodu v otázke práv občanov, finančných záväzkov a Írska, tým skôr sa začnú rokovania o podmienkach colnej dohody.Foto: Dave Kellam

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup