Britská vláda navrhla Európanom žijúcim v krajine stať sa Britmi

Vláda Spojeného kráľovstva navrhla občanom krajín Európskej únie, aby sa stali britskými občanmi.


Britská vláda navrhla občanom EÚ krajín
– Ľudia, ktorí prežili nepretržite v krajine 5 rokov budú môcť požiadať o nový status osídlenca “settled”. Tento nový status im umožní žiť v krajine naďalej ako predtým, mať prístup k verejným prostriedkom a službám a požiadať o britské občianstvo.

– Ľudia, ktorí prišli do krajiny pred hraničným dátumom “cut-off date” a nebudú mať v krajine v čase odchodu z EÚ prežitých 5 rokov, budú môcť naďalej zostať v krajine, a po piatich rokoch budú môcť tiež získať “settled status”.

-Ľudia, ktorí prídu do Británie po hraničnom dátume, budú môcť požiadať o povolenie zostať po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ, podľa budúcich imigračných opatrení pre EÚ občanov.

Hraničný dátum bude určený v rámci rokovaní medzi oboma stranami, ale pravdepodobne sa nebude jednať o dátum pred 29. marcom 2017, kedy bol aktivovaný článok 50.

Britská vláda na svojej stránke uverejnila informáciu, že má v úmysle zabezpečiť, aby mali EÚ občania s statusom osídlenca a dočasným povolením na pobyt rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, dávkam a dôchodkom,a tiež verejným službám.

Vláda plánuje spustiť nový systém v roku 2018, aby mohli prisťahovalci požiadať o získanie nového statusu pred tým, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ.

Občania EÚ budú potom musieť podať žiadosť na ministerstvo vnútra (Home Office), aby mali potvrdený svoj status.

Podrobné informácie nájdete na gov.uk.


Foto: UK in Spain

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup