Britskí zamestnávatelia: Plán migračnej politiky po Brexite je “katastrofický”

Vedenie britských spoločností a poprední predstavitelia mnohých priemyselných odvetví varujú, že ekonomika Veľkej Británie bude vážne poškodená.


Médiá v krajine zistili, čo si myslia britskí podnikatelia o novej migračnej politike, ktorá sa pravdepodobne dostane do platnosti po odchode krajiny z Európskej únie. Ich reakcia je mimoriadne negatívna “je to katastrofa pre ekonomiku”.

Oficiálne údaje ukazujú, že v Spojenom kráľovstve pracuje okolo 2.2 milióna občanov krajín Európskej únie, čo predstavuje približne 7% zo všetkých pracujúcich ľudí v krajine. Niektoré pracovné odvetvia sú takmer úplne závislé od prisťahovalcov.

Napríklad, po naplánovanej reforme môže odvetvie s pohostinstvami zaznamenať pokles, pretože až okolo 75% čašníkov a 25% šéfkuchárov, pracujúcich v Spojenom kráľovstve, prichádza z krajín EÚ.
Podľa posledného prieskumu v tomto odvetví je potrebných aspoň 60-tisíc nových občanov krajín Európskej únie ročne na zaplnenie voľných pracovných miest.

Británia potrebuje prisťahovalcov

Podľa informácií z Centre for Economics and Business Research (CEBR) môže viesť prísnejšia kontrola imigrácie k poškodeniu ekonomického rastu, čo môže viesť k pádu HDP až o 3.1% k roku 2025 a zníženiu daňových odvodov o 32.7 miliárd libier.

Vedúci podnikatelia uviedli: “Tento plán poukazuje na to, že britská vláda v hĺbke nedokáže pochopiť dôležitý prínos prisťahovalcov s rôznymi kvalifikáciami na všetkých úrovniach ekonomiky krajiny”.

Poľnohospodári v krajine tvrdia, že výrazné zníženie počtu pracujúcich ľudí z EÚ vyvolá problémy s produkciou.

Organizácia výrobcov tiež považuje vládne plány na obmedzenie pracovnej sily s nízkou kvalifikáciou za “vážny problém”.

Britskí zamestnávatelia veria, že konečné rozhodnutie vlády sa zmení, pretože “Veľká Británia potrebuje taký migračný systém, ktorý zabezpečí nevyhnutnú kontrolu, avšak umožní prístup k zahraničným pracovníkom na všetkých úrovniach, či už sa jedná o krátkodobé sezónne práce alebo trvalý pracovný pomer.”

No stress…

Aj napriek “stresujúcim” správam z britských médii by mali byť pokojní tí, ktorí v Spojenom kráľovstve už žijú, nakoľko tí majú v krajine svoje miesto a po piatich prežitých rokoch získajú “settled” status, vďaka ktorému budú mať rovnaké práva ako Briti.

Horšie na tom budú noví prisťahovalci z EÚ, ktorí si budú musieť po Brexite pravdepodobne vybavovať pracovné povolenie. Pracovné povolenia môžu byť vydávané len na krátke obdobia, a teda nebude pre prisťahovalcov z Európskej únie také ľahké usadiť sa v krajine, ako je tomu dnes.

V prípade, že bude tok nových prisťahovalcov dostatočne veľký ako je tomu dnes, nemusia byť britskí zamestnávatelia vôbec poškodení, pretože jedného prisťahovalca z EÚ môže nahradiť po dvoch rokoch iný prisťahovalec.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup