Koľko platí Veľká Británia Európskej únii?

Po tom, ako Štatistický úrad spojeného kráľovstva vytkol Borisovi Johnsonovi jeho výrok o tom, že britské zdravotníctvo bude mať po odchode z EÚ k dispozícii 350 miliónov libier týždenne, budeme sa venovať tomu, koľko dáva Spojené kráľovstvo do Európskej únie.

156 miliónov libier týždenne

Príspevok spojeného kráľovstva do rozpočtu Európskej únie bol v rokoch 2016/2017 na úrovni v priemere 156 miliónov libier týždenne.

Údaje ministerstva financií uverejnené toto leto naznačujú, že celková suma príspevkov Spojené kráľovstvo počas 12 mesiacov do marca 2017 pred zľavou sa rovná 8.1 miliardy libier, čo bola najnižšia suma počas posledných piatich rokov.

Hrubý príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu EÚ predstavoval v rokoch 2016/2017 16.9 miliárd libier, čo predstavuje 325 miliónov týždenne.

Štatistický úrad Spojeného kráľovstva poznamenal, že počas referendovej kampane platila Británia do rozpočtu EÚ sumu po odpočítaní zľavy, ktorá bola v roku 2016/2017 na úrovni 4.8 miliardy libier. Po odpočítaní zľavy predstavovala teda suma hrubého príspevku 12.2 miliardy.

Po odpočítaní ďalších platieb ktoré smerujú z EÚ do britského verejného sektoru získame konečnú sumu vo výške 8.1 miliardy libier, a teda 156 miliónov libier týždenne.

Platby EÚ do súkromného sektoru

Presnú sumu peňazí, ktoré odosiela Spojené kráľovstvo EÚ je veľmi ťažké vypočítať, pretože niektoré platby EÚ do súkromného sektoru nie sú zahrnuté do údajov ministerstva financií, a preto sa neodrážajú v odhadoch 156 miliónov libier týždenne.

Podľa niektorých dokumentov dostávajú niektoré britské organizácie týmto spôsobom od 1 do 1.5 miliardy libier ročne.


Foto: Matt Buck

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup