Londýn odkázal Bruselu: Nie sme vám dlžní ani penny

Vlajka Európskej únie a Veľkej Británie

Konzervatívci vyhlásili, že nároky a tvrdenia Európskej únie na zaplatenie určitej sumy z rozpočtu Spojeného kráľovstva nie sú odôvodnené.


Z právneho hľadiska nie je Veľká Británia dlžná Bruselu ani penny, a preto nemá Európska únia právo Londýn vydierať a predkladať účty na miliardy libier ako “odstupné za Brexit”, – vyhlásili vplyvní konzervatívci, čím priliali olej do ohňa rokovaní.

Výskumné centrum Conservative European Research Group, zložená členmi parlamentnej frakcie konzervatívcov, predstavilo výpočty, podľa ktorých je dlžníkom práve Európska únia, a mala by Británii zaplatiť 9 miliárd libier.

Toto vyhlásenie zdôrazňuje neochotu britskej strany zaplatiť akúkoľvek sumu za svoj odchod a je naznačením Bruselu, že v prípade tlačenia na rokovania ich môže Spojené kráľovstvo opustiť nielen bez obchodnej dohody, ale tiež bez zaplatenia akejkoľvek sumy.

Konzervatívny poslanec Charlie Elphicke povedal:

“Európska únia už niekoľko mesiacov vydiera Britániu údajne nahradeným dlhom vo výške miliárd libier. Avšak podrobná analýza ukazuje, že oni sú dlžní nám 10 miliárd euro. Vláda musí stať na svojom a nepodliehať tlaku a vydieraniu o miliardových záväzkoch.”


Foto: Rich Girard

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup