Parlament EÚ: Britský plán registrovať EÚ občanov bude nezákonný

Poslanci Európskeho parlamentu sa domnievajú, že plán Spojeného kráľovstva o registrácii občanov Európskej únie po Brexite je nezákonný a okrem toho tiež neprijateľný. “Veľká Británia musí “zaregistrovať všetkých alebo nikoho”.


Predtým bolo oznámené, že registrácia “statusu osídlenca” 3 miliónov Európanov, občanov krajín Európskej únie sa začne koncom 2018 roku, a bude podľa vyhlásení Home Office povinná.

Pravidlá Európskeho zväzu

Európska únia však trvá na tom, že prechodné obdobie po tom, ako Veľká Británia opustí úniu znamená, že krajina sa bude pridržiavať právnych predpisov únie a všetkých jej inštitúcii bez výnimky, a preto nemôže byť o žiadnej registrácii ani reči.
V článku 26 o fungovaní Európskej únie sa hovorí o tom, že zväz predstavuje “priestor bez hraníc”. Okrem toho sú v článku 7 direktívy o slobode pohybu občanov Európskej únie jasne stanovené normy a pravidlá, kde o vylúčení zo slobody pohybu občanov, ktorí sa dopustili trestných činov, nie je ani slovo.

Európsky zväz odkázal Británii, že má právo vetovať akúkoľvek dohodu o Brexite, vrátane podmienok prechodného obdobia.

Home Office dnešnú situáciu nezvláda

V britských médiách sa tiež objavila informácia, že v súčasnosti nezvláda Home Office vysoký počet žiadostí od občanov krajín Európskej únie na získanie práva na trvalý pobyt. Dnes čakajú Európania na certifikát potvrdzujúci ich právo na trvalý pobyt v priemere až 116 dní, čo je trikrát viac, ako to bolo v roku 2015 a na karty Permanent residency card čakajú Európania až 170 dní, zatiaľ čo v roku 2015 to bolo 125 dní.


Povinná registrácia bude viesť k tomu, že čakacia doba niektorých žiadostí sa môže strojnásobiť.

V súčasnosti nemusia mať Slováci, Česi a ani ďalší občania krajín Európskej únie žiadne dokumenty potvrdzujúce ich právo na pobyt v Spojenom kráľovstve, avšak mnohí začali už v roku 2016 podávať dokumenty na potvrdenie svojho statusu.

Počas 12 mesiacov po hlasovaní v referende podalo žiadosť o legalizovanie svojho statusu okolo 30-tisíc Európanov, čo je dvakrát viac ako pred rokom.

May odkázala Slovákom: “Chceme, aby ste po Brexite zostali!”

Nová registrácia bude jednoduchšia

V správe Európanom však Theresa May sľúbila maximálne ľahké získanie práv na život a prácu v Spojenom kráľovstve po Brexite.
Britská premiérka uviedla, že sa postará o zjednodušenie procesu registrácie pre Európanov, ktorí chcú zostať v Británii a oproti súčasnému systému nebudú musieť občania EÚ krajín dokazovať a vydokladovať každú svoju cestu z Británie a zdravotné poistenie.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup