Hammond: Vláda nemá peniaze na tvrdý Brexit

Peniaze daňových poplatníkov by nemali byť používané na prípravu a realizáciu scenáru odchodu krajiny z Európskej únie bez obchodnej dohody, povedal britský minister financií Philip Hammond.


Začiatkom tohto týždňa britská premiérka Theresa May po niekoľký raz vyhlásila, že Veľká Británia je pripravená odísť z rokovaní o Brexite, pokiaľ neuvidí pokrok v novej obchodnej dohode s Európskou úniou, ktorú by chceli britskí vyjednávači dohodnúť do konca októbra.

Predtým predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pesimisticky povedal, že to sa môže stať len zázrakom.

Pripomenieme, že začiatkom októbra sa začalo nové kolo rokovaní o obchodnej dohode, ktoré sa skončilo bez akýchkoľvek výsledkov.

Minister financií Philip Hammond po prejave britskej premiérky povedal v rozhovore pre The Times, že vláda nemá voľné zdroje na to, aby si mohla dovoliť zrušenie rokovaní s Bruselom. Hammond sa domnieva, že je potrebné zabrániť tomu, aby Británia opustila EÚ bez uzatvorenia obchodnej dohody.

“Ako minister financií som pripravený na každý scénar rozvoja udalostí, vrátane zlyhania rokovaní”, – povedal Hammond a dodal, že zálohou ekonomickej stability je istota pre podnikanie a tá sa dá zabezpečiť len zaručením dlhodobých partnerských vzťahov s Európskou úniou.

Na realizáciu aspektov Brexitu ministerstvo financií vyčlení v rozpočte 412 miliónov libier počas štvorročného obdobia, avšak tieto financie nebudú stačiť na zachovanie ekonomickej stability, pokiaľ vláda ukončí s Bruselom rokovania a odíde z EÚ bez obchodnej dohody.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup