Je lepší “tvrdý” Brexit alebo “mäkký”

Politológ vysvetlil rozdiel medzi “mäkkým” a “tvrdým” Brexitom, a tiež, ktorý z nich je pre Spojené kráľovstvo vhodnejší.


Britská vláda má v súčasnosti kurz “tvrdého Brexitu”, čo vyšlo najavo po priebehu rokovaní medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Znamená to, že krajina je pripravená prerušiť svoje vzťahy s Európskou úniou počas dvoch rokov od začiatku procesu rokovaní a prísť o právo prístupu na jednotný európsky trh.

Predtým bol “tvrdý Brexit” veľmi kritizovaný, avšak v nových podmienkach a vzhľadom na jeho neodvratnosť analytici povedali o plusoch tvrdého Brexitu a o tom, prečo je pre Veľkú Britániu výhodnejší.

Nedávny prieskum ukázal, že až 76% Britov nie je spokojných s priebehom rokovaní o Brexite a aj Theresa May priznala problém v rokovaniach o Brexite.

BBC cituje britského politológa Campbella, ktorý hovorí, že verejnosť ťažko rozumie rozdielu medzi “mäkkým” a “tvrdým” Brexitom.
Aj napriek tomu je však verejnosť naklonená mäkkému odchodu z EÚ, nakoľko tvrdý Brexit sa asociuje so zlými vzťahmi s EÚ.

Avšak podľa slov politológa stratil “mäkký” Brexit svoj politický a ekonomický význam.

Pri mäkkom Brexite by nikto nevedel, či je krajina naďalej v Európskej únii alebo ju opustila.

Článok 50 Lisabonskej zmluvy je “gilotína” hovorí o oddelení členského štátu od EÚ a tiež o tom, že dohody sa prestanú uplatňovať k príslušnému štátu buď keď dohoda o vystúpení nadobudne platnosť, alebo po dvoch rokoch od aktivácie článku 50 danou krajinou.

Británia nemôže zmeniť svoju geografickú polohu, a aj po svojom odchode z Európskej únie bude naďalej členom Európy. Znamená to, že krajina bude musieť aj naďalej obchodovať s partnermi na kontinente.

“Tvrdý” Brexit nie je taký zlý, ako sa domnievali ľudia pred niekoľkými mesiacmi avšak z právneho hľadiska je vystúpenie z EÚ bez dohody cesta cez nepreskúmané územie a môžu viesť k ťažkostiam krajiny na medzinárodnej úrovni.

Odchod Británie musí formálne odradiť všetky ostatné krajiny EÚ pred podobným krokom a dať jasne najavo, že riziká budú príliš vysoké a nikto nebude “dávať nohu z plynu”.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup