Juncker povedal o minimálnej sume, ktorú požaduje EÚ od Británie

Európska únia vystaví Británii mastný účet za odchod

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dal jasne najavo, že odmietnutie zaplatenia podlžností voči Európskej únii bude znamenať krach britskej ekonomiky v roku 2019.

EÚ vydiera Britániu

Niekoľko dní pred ďalším stretnutím hláv krajín Európskej únie oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker minimálnu sumu, ktorú musí podľa úradníkov z Bruselu Veľká Británia zaplatiť, aby sa vyhla ekonomickej katastrofe po strate prístupu na jednotný európsky trh.

Podľa slov Junckera sú záväzky Spojeného kráľovstva voči Európskej únii rovné 47 miliardám libier, a priznanie tejto sumy je povinnou podmienkou pre začiatkom rokovaní o obchodnej dohode s úniou.

Mačka vo vreci

Úradníci Spojeného kráľovstva už niekoľkokrát odmietli “kupovať mačku vo vreci” a zaviazať sa zaplatením sumy za odstupné bez toho, čo Európska únia ponúkne na oplátku.

Hlavný vyjednávač z Veľkej Británie David Davis už začiatkom septembra odkázal európskym politikom, že “kompenzácia za Brexit” pravdepodobne nebude vyriešená až do samotného odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

Minister pre Brexit David Davis dávnejšie poznamenal, že tak ako chce Európska únia uzavrieť jednu komplexnú dohodu, platí to v tomto prípade (sumy odstupného) rovnako.

Predpokladám, že finančná otázka bude kameňom úrazu počas celých rokovaní. Základným princípom Európskej únie je “nič nebude dohodnuté, kým nebude všetko dohodnuté” a tu to bude uplatnené v plnom rozsahu”. – povedal Davis.


Počas svojho vystúpenia pred študentmi na Luxemburskej univerzite Juncker povedal:

“Každý deň prinášajú Briti nové problémy a sťažujú rokovania, kvôli čomu proces prípravy Brexitu vyžaduje viac času,ako sme plánovali. Nemôžeme nájsť kompromis v otázke finančných záväzkov. Británia je povinná zaplatiť a nie je v tom z našej strany žiadna pomsta. Predstavte si, že sedíte s priateľmi v bare a objednali ste si dvadsaťosem pohárov piva. Jeden z priateľov sa rozhodol odísť – okej, má na to plné právo, avšak musí si zaplatiť za svoje pivo.”

Pokiaľ použijeme Junckerov krčmový jazyk, mohli by sme povedať, že je to tak, akoby bolo 28 priateľov v krčme, jeden išiel na záchod a po tom, ako sa z neho vrátil mu priatelia povedali aby zaplatil bez toho, aby vedel, čo mu kúpili.

Okrem toho David Davis trvá na tom, že v prípade neuzavretia obchodnej dohody bude takýto scenár horší pre samotnú Európsku úniu, ako pre Spojené kráľovstvo, pretože od prerušenia súčasných zmlúv a dohôd budú poškodené všetky krajiny EÚ, ktoré majú právo rybolovu v britských vodách.

Predseda Európskej komisie označil finančnú otázku ako hlavný kameň úrazu v rokovaniach, zatiaľ čo problém práv občanov EÚ v Británii po Brexite považuje z veľkej časti ako nedomyslené.

“Nerozumiem tomuto problému * prečo sa nedá všetko nechať tak, ako to je? Cudzincov z Európy je na ostrove plno, rovnako ako Britov tu. Umožnite im zostať tam, kde teraz žijú. Prečo vôbec hovoríme o tejto hlúposti? Občianske práva sa musia plniť aj po Brexite.”


Foto: European Council

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup