Hammond: Tvrdý Brexit môže zatvoriť nebo nad Britániou

Britský minister financií Philip Hammond pripomenul v Poslaneckej snemovni jeden z šokujúcich dôsledkov zlyhania rokovaní o Brexite.


Philip Hammond sa stal prvým ministrom vládneho kabinetu, ktorý priznal, že východ Británie z rokovaní o Brexite bez dohody, môže mať šokujúce následky a skončiť sa izoláciou krajiny. Zlyhanie formálnych rokovaní sa môže stať základom pre úplné uzatvorenie vzdušného priestoru Spojeného kráľovstva pre lietadlá z krajín Európskej únie a v opačnom smere bude tiež problém s odletom.

Vo svojom prejave na zasadnutí finančného výboru Dolnej snemovne Hammond povedal, že jedným z bolestivých dôsledkov prerušia rokovaní o Brexite môže byť zákaz prepravy. “Nikto nemyslí vážne, že sa k tomu dostaneme, avšak teoreticky je to možné… v záujme oboch strán je, aby sa tak nestalo”.

Počas posledných dvadsiatich piatich rokoch bola letecká preprava medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ regulovaná dohodou “O otvorenom trhu leteckej dopravy v EÚ”, známa tiež ako “Otvorené nebo”.

Táto dohoda umožňuje všetkým leteckým spoločnostiam lietať medzi krajinami EÚ bez osobitých dohôd, pričom sa spoločnosti riadia len voľnými prevádzkovými intervalmi na pristátie.

Práve vďaka otvorenému nebu sa strojnásobil počet prevezených pasažierov v rámci EÚ.

V prípade pokiaľ odíde Spojené kráľovstvo z EÚ bez obchodnej dohody, bude musieť uzatvoriť nové zmluvy s EÚ na realizáciu prakticky každého letu a ceny leteniek budú niekoľkonásobne rásť.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup